Главная » Що потрібно знати якщо ви вирішили взяти кредит » Світова економічна криза 2008 - наслідки вплив


Світова економічна криза 2008 - наслідки, вплив

Світова економічна криза 2008 - наслідки вплив

Світова економічна криза почав зароджуватися ще задовго до 2008 року. Передумови кризи лежать в 2006 році в США, де він поступово зростав і дозрівав, а в наступні роки обрушився і прокотився, подібно до цунамі, по Європі, Росії та багатьох інших країн.

Світова криза - 2006 рік

2006 рік ознаменувався для США небувалим бумом на ринку житла, коли ціни на нерухомість росли «як на дріжджах», оскільки попит на неї був неймовірно великий. Причина підвищеного попиту на житло крилася зовсім не в різкому зростанні доходів американців, а полягала в доступності іпотеки практично для будь-якого охочого: - По-перше, іпотечні кредити в США як мінімум в три рази дешевше російських - середня вартість іпотеки за океаном - 5% річних . - По-друге, нерухомість, що знаходиться в заставі, за законами США можна продавати без жодних обмежень. - І, по-третє, іпотечні програми в США передбачають дуже гнучкі умови повернення позикових коштів, коли перші кілька років виплати по кредитах так малі, що практично будь-яка сім'я може дозволити собі такі витрати, і лише через деякий час розміри платежів значно збільшуються і стають для деяких непосильними. Таким чином, створювалася якась ілюзія неймовірною доступності житла, адже зазвичай люди намагаються не замислюватися над проблемами, які можуть виникнути через пару-трійку років.

Тому ситуація в США склалася так, що велика частка нерухомості виявилася в subprime-секторі, тобто у власності позичальників, які не мають фінансової можливості розплачуватися за неї або навіть і не збиралися погашати кредити повністю.

Посилило положення справ і те, що іпотечні банки пред'являли вкрай низькі вимоги до фінансової спроможності потенційних позичальників або ж докладали мінімум зусиль для того, щоб її перевірити.

Економічна криза багато в чому зобов'язаний своєю появою бажанням американських банків видати якомога більше кредитів, не особливо замислюючись про кредітосопособності позичальників.

Хроніка кризи - 2007 рік

В кінці 2006 - початку 2007 років стали очевидні проблеми в секторі іпотечного кредитування, почали своє зниження ціни на нерухомість. Можливо ситуація не виявилася б настільки катастрофічною, якби не іпотечні облігації США - один з головних фондових інструментів країни, які вважалися до недавнього часу найбільш надійним та забезпеченим активом. Приблизно дві третини житлових заставних у США конвертувалися в іпотечні облігації та продавалися найбільшим фінансовим інститутам, в результаті чого банки могли швидко повернути собі гроші (щоб знову ж видавати іпотечні кредити), а облігації починали обертатися на фондовому ринку і купуватися різними компаніями і корпораціями.

Але як тільки іпотека в США зіткнулася з критичною цифрою неповернення кредитів, іпотечні облігації різко впали в ціні, а їх власники зіткнулися з величезними збитками.

Хроніка розвитку світової економічної кризи в США і Європі проходила за дуже схожим сценарієм, а будь-яка подія за океаном відразу знаходило відгук і в європейських країнах, оскільки економіки США і Заходу в найбільшою мірою взаємопов'язані між собою, а також велике число міжнародних фінансових інститутів. Список постраждалих від операцій в subprime-секторі в червні 2007 року відкрила компанія Bear Stern. Наступні звісточки економічної кризи надійшли в липні вже з Європи.

У Німеччині відразу три організації оголосили про розмір своєї участі в іпотечному кредитуванні США і про зниження прогнозів річного прибутку.

Першим про це повідомив німецький банк IKB, який інвестував у нерухомість США. Слідом за ним про розмір своїх інвестицій заявили банківський концерн Commerzbank і міжнародний холдинг Allianz. За серпень місяць цей список поповнили ще кілька організацій, в числі яких 3 інвестиційних фонди Німеччини, а також банки WestLB і Postbank.

За ними слідують банк землі Саксонія і дублінський комерційне товариство банку Ormond Quay.

У числі постраждалих опинилися і всесвітньо відомий Deutsche Bank, а також Morgan Stanley і Lehman Brothers. Проблеми не обійшли стороною і їх численних партнерів. Президенти і керуючі деяких фінансових організацій покидають свої пости.

З серпнем 2007 року пов'язують початок світової кризи ліквідності. Ринок міжбанківського кредитування до цього часу стає знерухомлених у зв'язку з чутками про фінансові втрати банків, тому світові Центральні Банки змушені самостійно його підтримувати, і всього за кілька днів розмір їх вливань складає більше 300 мільярдів євро. До вересня 2007 року в США вже приблизно 50 іпотечних інститутів припиняють свою роботу.

Фінансова криза в наявності, а разом з ним - і зростання безробіття, особливо в секторі будівництва.

У цей час в Європі відбувається перший масовий наплив в банк вкладників, які бажають повернути свої заощадження назад. Цим банком виявляється британський Nothern Rock. Жовтень і листопад додають до списку потерпілих американський банк Merrill Lynch, який спеціалізувався на іпотеці.

Зазнають збитків і інші найбільші банки: у США - Citigroup, в Європі - HSBC (Великобританія).

Про світову економічну кризу вже говорять всі провідні фінансисти та представники урядів. У грудні уряд Сполучених Штатів розробляє пакет антикризових заходів і віддає на перевірку рейтинговим агентствам кредитні папери на суму 100 мільярдів доларів. Але економічна криза не перестає набирати обороти, продовжуючи рости з кожним днем, поширюючись на інші сектори економіки.

Слідом за Америкою страх перед світовою економічною кризою розростається в Європі, не залишається жодної країни, не порушеної кризою.

Розвиток економічної кризи - 2008 рік

На початку 2008 року банки один за іншим продовжують списувати втрати і збільшувати їх розміри в наступні місяці. Цифри збитків досягають неймовірних, небачених за всю історію існування банків значень. Багато банків надають підтримку одна одній, але з часом починає з'ясовуватися, що коштів не вистачає.

  Так, в лютому місяці KfW - німецький державний банк, що зробив в свій час підтримку IKB, більше не здатний надавати необхідні другий мільярд євро. IKB - ключовий для Німеччини банк, тому відсутні суми фінансових коштів планується відшкодовувати з державного бюджету за рахунок платників податків.

А для британського Northern Rock єдиним виходом стає націоналізація. Більше інших від економічної кризи постраждали найбільші світові банки. Зокрема, проблеми в американському Citigroup приводять в липні 2008 року до продажу німецького Citibank.

Покупцем стає Credit Mutuel, який відразу займає велику частку німецького ринку банківських послуг завдяки широкій клієнтській базі Citibank. Протягом всієї першої половини 2008 року акції банків США і Європи не припиняють падати в ціні, знижується вартість акцій американських агентств, що працюють з іпотекою - Freddie Mac і Fannie Mae, які вирішено націоналізувати у вересні 2008-го.

Крім цього уряд США збирається отримати право на викуп у банків всіх знецінених іпотечних облігацій. 15 вересня 2008 ознаменувався відразу декількома потрясіннями, які стали потужними каталізаторами світової економічної кризи: Lehman Brothers оголошує про своє банкрутство, Bank of America Corp поглинає Merrill Lynch, а також падає рейтинг American International Group (AIG) - найбільшого в світі страховика, який відчуває гостру необхідність у фінансових коштах через збитків, понесених по іпотеці. Ці події викликають стрімке «ефект доміно», що виразився в хвилі банкрутств, злиттів і поглинань як у США, так і в Європі.

І, нарешті, світова економічна криза доходить до Росії.

Про початок кризових явищ в економіці Росії заговорили ще в лютому 2008 року, коли Центробанк визнав існування певних проблем з ліквідністю у вітчизняних банків.

У той же час починається спад на фондовому ринку, а більшість інвесторів звертають свій погляд на ринок нерухомості, в результаті чого зростання цін на житло прискорюється і припиняється тільки в травні. До цього моменту індекси РТС і ММВБ починають свій стрімкий спад. Далі йдуть розбіжності між Росією і Європою про менеджменту в спільних енергетичних компаніях, масла у вогонь додає грузино-осетинський конфлікт в серпні.

Всі ці події в підсумку призводять до відтоку іноземного капіталу і зниження обсягів експорту.

Але точкою відліку справжнього економічної кризи в Росії вважається саме 16 вересня 2008 року, отримало назву «чорного вівторка», що послідував за подіями попереднього дня в США. Через падіння біржових індексів торги на фондовому ринку припиняються. І хоча в наступні дні спостерігається зростання індексів, біржа знаходиться в ситуації повної невизначеності.

Першої російської жертвою економічної кризи стає інвестиційний банк «КИТ Финанс», що має невиконаних зобов'язань за угодами репо за різними оцінками на суму 6-10 мільярдів рублів. За ним слідують Зв'язок-банк, Собінбанк, Глобекс. Від повного банкрутства їх рятує тільки продаж.

Покупцями стають РЖД і АЛРОСА, ВЕБ, тобто структури, наближені до держави. Уряду доводиться розпакувати золотовалютні резерви країни, тільки за вересень-жовтень вони зменшуються на 100 мільярдів доларів. Акції банків і компаній під негативним впливом економічної кризи знижуються стрімко, починаються масові звільнення в зв'язку з необхідністю скорочувати витрати.

Список російських банків і організацій, які потребують державної допомоги, зростає практично з кожним днем.

  Але Уряд звертає увагу тільки на системоутворюючі та ключові для країни компанії. У грудні 2008 року публікується список 295 компаній різних галузей промисловості, яким буде надана фінансова підтримка у разі важкого положення через економічну кризу. В цілому, 2008 рік Росія завершує з невтішними показниками, а 2009 рік, зі слів віце-прем'єра Кудріна, буде для нашої країни «найгіршим за останні 10 років». Олена Антошенкова, спеціально для "Занімаем.ру" Оцініть: Друзям це теж може бути корисно: Повернення до списку

Перекладено: zanimaem.ru


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Програми іпотечного кредитування - огляд ринку іпотеки Незважаючи на те, що на ... Більше

Ханти-Мансійський банк знизив відсоток річних за програмами іпотечного кредитування на вторинному ринку 26 липня 2012 12:16 Ханти-Мансійський банк знизив відсоток річних за тими ... Більше

Небезпеки іпотеки, ризики при оформленні іпотечного кредиту, договір іпотеки Житлове питання - чи не самий насущний у ... Більше

АК БАРС дарує подарунки за покупку LADA в кредит 4 травня 2012 13:55 Банк АК БАРС (Казань) вирішив привернути увагу своїх клієнтів до продукції ... Більше

Споживчі кредити для студентів, чи дають кредит студентам Повноцінних споживчих кредитів студентам не видають.Причини очевидні.Немає ніякої впевненості в тому, що навіть ідеальні молода ... Більше

Популярне