Главная » Що потрібно знати якщо ви вирішили взяти кредит » Послуги факторингу схема факторингу для малого бізнесу


Послуги факторингу, схема факторингу для малого бізнесу

Послуги факторингу схема факторингу для малого бізнесу

Сьогодні нерідко можна почути, що за малим і середнім бізнесом стоїть майбутнє всієї країни. Для деяких секторів економіки (наприклад, агропромислового) така форма діяльності є мало не єдиною опорою. Тому цілком природна різнобічна підтримка представникам даної сфери бізнесу, як з боку держави, так і з боку фінансово-кредитних інститутів.

Зокрема, значного розширення бізнесу і збільшення його оборотів сприяють послуги факторингу, надані банками або спеціалізованими фактор - компаніями. За своєю суттю факторинг представляє одну з форм фінансування оборотних коштів постачальника. Ця послуга носить короткостроковий характер, тобто націлена на забезпечення засобами поточної діяльності організації.

Полягає вона в поступці постачальником заборгованості своїх дебіторів (тобто покупців) на користь факторингової компанії в обмін на надання фінансових ресурсів.

Іншими словами, за поставлені товари перед продавцем замість покупців розплачується фактор - організація, яка згодом самостійно стягує борги за відвантажену продукцію.

Крім фінансування поточної діяльності постачальника в комплекс факторингових послуг включаються також облік його дебіторської заборгованості та управління їй, страхування ризиків. Схема факторингу досить проста і включає наступні етапи: 1. На умовах відстрочки платежу відбувається відвантаження продукції або надання послуг. 2. Організація-продавець укладає договір на обслуговування з факторинговою компанією та повідомляє про це свого контрагента по угоді (покупця), повідомляючи йому реквізити для подальшої оплати заборгованості.

3. Продавець надає в факторингову компанію первинні документи, що підтверджують відвантаження продукції або надання послуг. 4. Фактор - організація виплачує постачальнику обумовлений відсоток від вартості відвантаженої продукції або наданих послуг. 5. Покупець оплачує товар або послуги, перераховуючи кошти на рахунок факторингової компанії.

6. Після остаточного погашення покупцем свого обов'язку, факторингова компанія перераховує залишок коштів на рахунок продавця, утримуючи при цьому собі комісію. Розмір виплачуваної продавцю суми при наданні їм підтверджують поставку документів залежить від суми угоди, тривалості передбачуваного періоду відстрочки і рівня наявних ризиків. Величина попереднього платежу може коливатися в межах від 50 до 90% суми угоди.

Розглянута вище послідовність операцій характерна для відкритого факторингу, тобто покупець перебуває в курсі того, що в угоді присутня посередник в особі фактор - компанії, і що оплату товарів і послуг йому слід виробляти саме на її розрахунковий рахунок. Але операція факторингу може бути і закритою, коли покупцеві не відомо про наявність в угоді третьої особи. У цьому випадку перерахування коштів здійснюється на рахунок продавця, який потім сам відправляє їх на рахунок факторингової організації.

Існують і інші види факторингу. Наприклад, він може бути з правом регресу або без нього.

Факторинг з регресом передбачає право фактор - компанії зажадати грошові кошти з постачальника, якщо покупець в обумовлені терміни не погашає свою заборгованість. При проведенні операції без права регресу факторингова компанія виробляє самостійне стягнення боргу. Природно, другий вид факторингу прийнятний для найбільш надійних і перевірених дебіторів.

Якщо всі три сторони - учасниці угоди територіально належать одній країні, то такий факторинг має назву внутрішнього.

А якщо постачальник і покупець є представниками різних країн, то факторинг іменується зовнішнім.

В останньому випадку, як правило, в угоді беруть участь дві факторингові компанії. Одна здійснює операції з фінансування продавця (в даному випадку - експортера), а друга займається переказом коштів, що надійшли в рахунок оплати від покупця, тим самим, приймаючи на себе кредитний ризик. Зовні операція факторингу певною мірою нагадує процес кредитування.

Але між цими двома поняттями існує ряд принципових відмінностей. Ось головні з них: - при факторингу фінансується поточна діяльність, а при кредитуванні - як правило, інвестиційна; - термін та сума кредиту фіксуються в договорі, а при факторингу вони не обмежені і обумовлені фактичними потребами клієнта; - для отримання послуг факторингу від постачальника не вимагається ніякого забезпечення, кредит же в більшості випадків має на увазі наявність застави, гарантій або поручительств; - погашення заборгованості за кредитом здійснює безпосередньо організація, при факторингу - її дебітори.

Крім того, факторингова компанія в особі банку не зобов'язує клієнта переходити до себе на розрахунково-касове обслуговування. Також для отримання послуг факторингу продавцю потрібно надати мінімальний набір документів (накладну і рахунок-фактуру), на відміну від серйозного пакету документів для отримання кредиту. Мабуть, єдиним недоліком факторингу є його дороговизна.

За проведення операцій факторингова компанія стягує з продавця комісію, яка в нашій країні може досягати 15-20% від суми боргу.

Крім цього, щодня нараховуються відсотки на суму виплаченого постачальнику попереднього платежу. Так що при всій своїй простоті факторинг є не дешевим «задоволенням». Але цей недолік з лишком покривається безліччю достоїнств.

Факторинг надає постачальникам можливість планувати свої грошові потоки, збільшувати ліквідність і оборотність дебіторської заборгованості, застрахувати ризики, що виникають при відстрочці платежу. Покупець отримує можливість не відволікати грошові кошти з обороту, що також позначається на результатах його діяльності.

Все це в підсумку дозволяє постачальникам підтримувати хороші відносини з покупцями, виходити на нові ринки і збільшувати обсяги продажів, що й обумовлює популярність факторингу в малому та середньому бізнесі. Олена Антошенкова, спеціально для Занімаем.Ру 2 жовтня 2008


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Кредити та кредитні картки, кредитні карти банків або споживчі кредити В ... Більше

Відкликання ліцензії ЦБ - Центробанк може відкликати до 30 банківських ліцензій 10 грудня 2012 0:00 Центробанк може відкликати 20-30 банківських ... Більше

З картами Visa на тижневий шопінг в Мілан! Щороку журнал Glamour дарує своїм читачкам прекрасну можливість випробувати на практиці уроки стилю, отримані в весняних номерах.У ... Більше

Як погасити кредит швидко і не на шкоду собі Взявши кредит, багато хто прагне швидко його ... Більше

Кредитна картка банку Тінькофф Кредитні Системи - умови, відгуки, як оформити платинум-карту Банк ТКС являє собою ... Більше

Популярне