Главная » Що потрібно знати якщо ви вирішили взяти кредит » Банківська таємниця поняття відповідальність за розголошення відомостей


Банківська таємниця: поняття, відповідальність за розголошення відомостей

Банківська таємниця поняття відповідальність за розголошення відомостей

Прямого поняття банківської таємниці не дано в законодавстві РФ, але перераховані категорії інформації, яка відноситься до банківської таємниці. Причому перелік не є вичерпним. Крім того, є деяка плутанина між банківською та комерційною таємницею. Банківська таємниця позначена в Цивільному кодексі Російської Федерації та Федеральному законі «Про банки і банківську діяльність». Але переліки об'єктів (категорій інформації), що відносяться до банківської таємниці, у них дещо відрізняються.

Не виникає розбіжностей щодо віднесення до банківської таємниці інформації про банківський рахунок і банківський вклад. Дисонанс виникає в частині відомостей про клієнта, які відносяться до банківської таємниці на підставі статті 857 ЦК РФ, але в Законі «Про банки і банківську діяльність» такої норми немає. Але є вказівка на те, що до банківської таємниці можуть бути віднесені інші відомості, якщо це не заборонено федеральним законом (стаття 26 ФЗ). Таким чином, в цілому під поняттям «банківська таємниця» маються на увазі відомості, що стосуються стану банківського рахунку та банківського вкладу клієнта кредитної організації, операцій за рахунком, а також інформація про власника рахунку.

Насчет віднесення операцій кредитування до банківської таємниці також існують протилежні точки зору. Позичкові рахунки не є банківськими рахунками в цивільно-правовому сенсі цього терміна, по позичковому рахунку не можливо проведення банківських операцій, таких як прийом, зарахування, перерахування, видача коштів. Виходячи з такого трактування позичкових рахунків, ряд вчених - авторів юридичної літератури - не зараховує операції кредитування до банківської таємниці. Інші автори доводять протилежну точку зору на підставі того, що в ГК РФ і ФЗ «Про банки і банківську діяльність» йдеться просто про рахунки, що відкриваються клієнту в банку, незалежно від їх підрозділи і класифікації. Приймемо як норму, що відомості про надання кредиту є банківською таємницею.

Виникає інше питання: наскільки правомірно надання даних банківською організацією в бюро кредитних історій? Правомірно на підставі ГК РФ і того, що банк бере згода клієнта на надання зазначених відомостей в бюро кредитних історій. Даний пункт в обов'язковому порядку включається в умови кредитного договору. Якщо клієнт відмовився від надання подібних відомостей, про це так само буде прописано в кредитному договорі. Крім того, кредитною організацією береться згода позичальника, заставодавця, поручителя на обробку персоніфікованих даних для уникнення непорозумінь у подальшому.

Таким чином, в умовах чинного законодавства Російської Федерації однозначної відповіді на питання про обсяг банківської таємниці немає, але в банківській практиці застосовується розширене тлумачення банківської таємниці. Зокрема, віднесення до банківської таємниці не операцій за рахунком клієнта, а операцій клієнта кредитної організації. Тим більше, враховуючи, що сума кредиту фізичної особи видається готівкою, зараховується на рахунок вкладу до запитання або рахунок банківської картки, а для юридичної особи отримання кредиту проводиться шляхом зарахування його на розрахунковий рахунок. Окремим питанням стоїть робота колекторських організацій. Нерідко кредитні організації користуються послугами колекторських агентств по стягненню простроченої позичкової заборгованості.

Це допомагає кредитним організаціям заощадити час штатних банківських фахівців, не відволікати кредитних інспекторів, юристів та працівників служби безпеки від їх прямих обов'язків. В основному на аутсорсинг (зовнішнє супровід) колекторським агентствам віддаються безперечні борги за споживчими кредитами. Треба сказати, що до послуг колекторів банки вдаються лише в разі, якщо їх власні зусилля по стягненню простроченого боргу не привели до бажаного результату. Перевага колекторів у тому, що вони працюють з кожним боржником індивідуально, що досить проблематично здійснити кредитної організації. У даному питанні кредитна організація керується Законом «Про банки і банківську діяльність».

У статті 34 закону сказано про те, що кредитна організація зобов'язана вжити всіх передбачених законодавством РФ заходи для стягнення заборгованості, а в ГК РФ встановлено те, що право (вимога), що належить кредиторові на підставі зобов'язання, може бути передане іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) або перейти до іншої особи. Причому для переходу до іншої особи прав кредитора не потрібно в обов'язковому порядку згода боржника, якщо інше не передбачено законом або договором. У свою чергу судова практика так само визнає за кредитними організаціями право здійснювати поступку права вимоги за кредитним договором не тільки кредитним організаціям, але й іншим суб'єктом права, які не є кредитними організаціями і не мають права на заняття банківською діяльністю.

Але, оскільки ситуація з наданням відомостей третій особі (колектору в нашому випадку) все ж таки не досить однозначна, банківські організації, які співпрацюють з колекторськими агентствами, все ж, як правило, включають в кредитну документацію пункт про згоду клієнта на передачу відомостей, що становлять банківську таємницю , колекторським агентствам і іншим суб'єктам права по угоді (відступлення права вимоги) у передбачених договором та чинним законодавством випадках. Таким чином, банківська таємниця охороняється законом РФ. Ті відомості, які віднесені до банківської таємниці, можуть бути надані банківською організацією тільки самим клієнтам банку або їх уповноваженим представникам. По запитах державних органів та їх посадових осіб відомості, що містять банківську таємницю, можуть бути надані лише у виняткових випадках і тільки в порядку, передбаченому чинним законодавством РФ. У чому полягає відповідальність банківської організації та співробітників за розголошування відомостей, що є банківською таємницею?

ГК РФ передбачає за клієнтом кредитної організації право вимагати від банку відшкодування завданих збитків, якщо відомості, що становлять банківську таємницю, були розголошені. Відповідальні за схоронність відомостей, що становлять банківську таємницю, кредитні організації, в тому числі небанківські кредитні організації, Банк Росії, Агентство по страхуванню внесків, бюро кредитних історій, які займаються збором, наданням та зберіганням інформації в установленому законодавством порядку про клієнтів кредитних організацій, що виступають позичальниками . Незаконне розголошення відомостей, що відносяться до банківської таємниці, може спричинити за собою і кримінальну відповідальність на підставі частини 2 статті 183 Кримінального кодексу РФ. Збирання відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю тягне за собою штраф у розмірі до вісімдесяти тисяч рублів або позбавлення волі на строк до двох років. Незаконне розголошення або використання відомостей, що становить банківську таємницю, без згоди власника, карається штрафом до ста двадцяти тисяч рублів, позбавленням обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або позбавлення волі до трьох років.

Якщо ж розголошення банківської таємниці зашкодило великий збитки чи було скоєно з корисливої зацікавленості, розмір штрафу збільшується до двохсот тисяч рублів, а термін позбавлення волі до п'яти років. Найбільш тяжкі діяння в частині недотримання зберігання банківської таємниці можуть каратися позбавленням волі визнаного винним особи строком до десяти років. Цвітана Валенкова, спеціально для "Занімаем.ру" Оцініть: Друзям це теж може бути корисно: Повернення до списку

Перекладено: zanimaem.ru


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Банк Нокссбанк г Волгоград - кредити, послуги банку Про банк У 1994 році було створено відкрите акціонерне товариство банк Нокссбанк у Волгограді.У 1996 році Нокссбанк одним ... Більше

39% росіян упевнені у своїй кредитній історії Кожного разу при оформленні кредиту, позичальника ... Більше

Які порушення відображаються в кредитній історії? Часто позичальники помилково вважають, що в кредитній історії відбивається тільки сам факт отримання ... Більше

Банк Лівобережний в Новосибірську почав набір кредитних співробітників - ... Більше

Банк Газнефтьбанк г Саратов - кредити, послуги банку Про банк Банк «Газнефтьбанк» розпочав ... Більше

Популярне