Главная » Поради експертів перш ніж узяти кредит » Кредит в шлюбі - кредитні зобов'язання подружжя шлюбний договір розділ кредиту


Кредит в шлюбі - кредитні зобов'язання подружжя, шлюбний договір, розділ кредиту

Кредит в шлюбі - кредитні зобов'язання подружжя шлюбний договір розділ кредиту

Буває, що любовний човен розбивається не тільки про побут. Велику небезпеку для сім'ї таять в собі невирішені майнові та фінансові питання. Про підводні камені кредитів, отриманих в шлюбі, ми розмовляємо з Олександром Сілінг, керівником юридичної контори «Сімейне право».

Давайте почнемо нашу розмову з питань, які виникають при створенні сім'ї. Припустимо, дівчина вийшла заміж і змінила прізвище, при цьому у неї є кредитні зобов'язання. Чи потрібно повідомляти банк про зміну прізвища?

Так, звичайно. Згідно правилу, сформульованому в статті 19 Цивільного кодексу РФ, громадянин набуває і здійснює права та обов'язки під своїм ім'ям, якщо інше не випливає із закону або національного звичаю. Тому громадянин зобов'язаний вживати необхідних заходів для повідомлення своїх боржників і кредиторів про зміну імені.

Як правило, кредитні договори містять зобов'язання позичальника по повідомленню банку про зміну реквізитів (прізвища, імені, по батькові, місця проживання, контактної інформації). Найчастіше за невиконання цих зобов'язань кредитний договір передбачає відповідальність позичальника у вигляді штрафу. Тому необхідно своєчасно повідомити банк про зміну прізвища з додатком копій підтверджуючих документів (свідоцтво про шлюб).

При цьому, як правило, переоформлення кредитного договору не вимагається, але за ініціативою позичальника або банку може бути укладено додаткову угоду до договору, в якому вказується нове прізвище позичальника.

Чи має сенс при вступі в шлюб укладати шлюбний договір і прописувати в ньому положення щодо кредитів?

Як правило, в нашій країні не прийнято укладати шлюбні договори. Це пов'язано, насамперед, з нашими національними особливостями і з тим, що інститут шлюбного договору в Росії з'явився порівняно недавно. Для того щоб подружжя могло визначитися, чи необхідно їм у шлюбному договорі вказувати положення про кредитні зобов'язання, розглянемо ситуацію, коли шлюбний договір між подружжям відсутня.

У цьому випадку діє так званий «законний режим майна подружжя».

Майно, нажите подружжям під час шлюбу, є їхньою спільною власністю, незалежно від того, на ім'я кого з подружжя воно придбано, або на ім'я кого або ким із подружжя внесені грошові кошти. Необхідно зазначити, що не все майно, що належить подружжю, визнається їх спільною власністю. Так, майно, що належало кожному з подружжя до вступу в шлюб, а також майно, отримане одним з подружжя під час шлюбу в дар, в порядку успадкування або з інших безоплатним операцій (наприклад, у результаті приватизації), є його власністю.

Речі індивідуального користування (одяг, взуття), за винятком коштовностей та інших предметів розкоші, визнаються власністю того чоловіка, який ними користувався.

Що стосується кредитних зобов'язань подружжя, то якщо кредит брався на потреби сім'ї (купівля нерухомості, автомобіля, навчання дітей), і кошти, спрямовані на його погашення, були спільною власністю подружжя, відповідальними за його погашення є обоє з подружжя.

Якщо ж кредит брався одним із подружжя для своїх особистих цілей (наприклад, для покриття боргу, що виник до вступу в шлюб, або для здійснення підприємницької діяльності), то відповідальною за погашення кредиту буде тільки чоловік-позичальник. У такій ситуації банк має право звернути стягнення на особисте майно чоловіка-боржника, а при недостатності майна банк вправі вимагати в судовому порядку виділу частки, яка належала б дружину-боржнику при розділі спільного майна подружжя. Однак, уклавши шлюбний договір, можна визначити інший порядок погашення кредитних зобов'язань.

Що ж таке шлюбний договір?

Шлюбним договором визнається угода осіб, що вступають у шлюб, або угода подружжя, що визначає майнові права і обов'язки подружжя у шлюбі і (або) у разі його розірвання. Укладення шлюбного договору можливо як під час шлюбу, так і в будь-який час до його реєстрації (у цьому випадку шлюбний договір набуде чинності тільки з моменту державної реєстрації шлюбу). Шлюбний договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Шлюбним договором подружжя має право змінити встановлений законом режим спільної власності, про який згадувалося вище, встановити режим спільної, часткової або роздільної власності на все майно подружжя, на його окремі види або на майно кожного з подружжя. Договір може бути укладений як щодо наявного, так і щодо майбутнього майна подружжя.

Однією з умов шлюбного договору може бути умова про кредитних зобов'язаннях подружжя. Варіантів взаємовідносин з цього питання може бути досить багато, все залежить від специфіки відносин між подружжям в рамках конкретної сім'ї. Наприклад, у шлюбному договорі можна визначити, що зобов'язання по кредиту на автомобіль несе чоловік зі свого особистого майна, половину платежів по іпотеці подружжя здійснюють за рахунок спільного майна, а іншу половину один з подружжя виплачує за рахунок особистого майна, і т.д.

Таким чином, шлюбний договір дозволяє подружжю гнучко визначити їх взаємини з кредитів.

А як все-таки краще брати кредит в родині - на одного з подружжя або на обох?

Увазі, що в даному випадку мова йде про кредит на потреби сім'ї в цілому. Перш за все, необхідно відштовхуватися від наявності або відсутності укладеного між подружжям шлюбного договору. Якщо шлюбний договір є, і в ньому містяться положення про кредитні зобов'язання подружжя, то необхідно керуватися її умовами.

Якщо шлюбний договір відсутній, то не має значення, на ім'я кого з подружжя оформлено кредитний договір. Якщо чоловік не може погасити кредит і судом буде встановлено, що кошти, отримані за кредитом, були використані на потреби сім'ї, стягнення буде вироблено на спільне майно подружжя.

При недостатності цього майна подружжя несуть за вказаними зобов'язаннями солідарну (спільну) відповідальність майном кожного з них. Олександр, як відбувається розділ зобов'язань по кредиту при розлученні?

Якщо подружжя розлучається і між ними не було укладено шлюбний договір, або у шлюбному договорі відсутні положення про кредитні зобов'язання подружжя, то загальні борги при розділі спільного майна розподіляються між подружжям пропорційно присуджених їм часткам. Припустимо, у сім'ї із спільного майна є тільки квартира, придбана в кредит, і на момент розлучення кредит не погашений в повному обсязі. Після розлучення 50% квартири належить чоловікові, 50% - дружині.

Отже, борг, що залишився колишнє подружжя виплачують в рівних частках. Якщо ж квартира в процесі розлучення дістається одному з подружжя, то і зобов'язання з погашення частини кредиту переходить до цього дружину в повному обсязі.

Тобто при розлученні можна відмовитися від своєї частки у власності на предмет кредиту і зняти з себе зобов'язання по виплаті кредиту?

Подружжя має право укласти угоду про розподіл спільного майна, як в період шлюбу, так і після його розірвання. Наприклад, подружжя під час шлюбу придбали автомобіль в кредит. При розлученні вони вправі укласти угоду про те, що автомобіль переходить у власність одного з них.

Однак зняття зобов'язань за чинним кредитним договором з другого чоловіка не відбувається.

Загальні борги подружжя при поділі спільного майна розподіляються між подружжям пропорційно присуджених їм часткам. Якщо один автомобіль, взятий у кредит, при розлученні дістається чоловікові і його вартість складає 70% вартості загального майна, а другий автомобіль дістається дружині і його вартість складає 30% вартості спільного майна, то при розлученні загальні зобов'язання подружжя по обом кредитах підсумовуються, і чоловік в цьому випадку буде виплачувати 70% від загальної суми кредитних зобов'язань, навіть незважаючи на те, що кредит по його машині, наприклад, буде практично погашений, а кредит по машині подружжя необхідно буде оплачувати ще протягом кількох років. Чи можуть чоловік і жінка при розлученні укласти якусь угоду про розділ кредитних зобов'язань?

Спільне майно подружжя може бути поділене між подружжям за їх згодою. За бажанням подружжя, їх угоду про поділ спільного майна може бути нотаріально посвідчений. Укласти таку угоду подружжя може в будь-який час в період шлюбу, в момент його розірвання, а також після його розірвання.

Сімейний кодекс не містить норм щодо можливості укладання під час розлучення яких угод щодо загальних боргів подружжя, в тому числі за кредитними зобов'язаннями.

Дані норми можна включити до шлюбного договору в період шлюбу. Однак, приміром, колишній чоловік може взяти на себе всі зобов'язання по кредитах дружини, але тільки в тому випадку, якщо банк схвалить зміну позичальника за кредитним договором. Наголошую, що це є правом, а не обов'язком банку, оскільки особистість позичальника та його майнове становище мають для банку першорядне значення.

Що відбувається з кредитними зобов'язаннями в разі смерті позичальника - одного з подружжя?

Згідно з цивільним законодавством, зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо виконання не може бути проведено без особистої участі боржника, або зобов'язання іншим чином нерозривно пов'язане з особою боржника. Зобов'язання за кредитними договорами, поряд з іншим майном, майновими правами та обов'язками після смерті громадянина, входять до складу спадщини. Спадкоємці, що прийняли спадщину, відповідають за боргами спадкодавця солідарно, тобто всі разом.

Кожен із спадкоємців відповідає за боргами спадкодавця в межах вартості успадкованого ним майна. При цьому банк має право вимагати погашення боргу як від усіх боржників разом, так і від кожного з них зокрема, притому як повністю, так і в частині боргу.

Якщо банк не отримав повного задоволення від одного з солідарних спадкоємців, то він має право вимагати недоодержане від решти спадкоємців, знову ж таки в межах вартості перейшов до них спадкового майна. Так, наприклад, після смерті чоловіка, у якого мався непогашений кредит, в рівних частках його майно успадковують його дружина і мати. У цьому випадку банк має право пред'явити вимогу про повернення кредиту або до матері і дружині разом, або до однієї з них.

Якщо вимогу поставлено до дружини, вона вправі сплатити борг у межах вартості що перейшло до неї майна чоловіка.

Якщо такого майна недостатньо, то банк має право пред'явити вимогу матері для погашення частини боргу. Якщо і частки матері також не вистачить для погашення боргу, то зобов'язання вважається припиненим. Якщо ж дружина при достатності перейшло до неї спадкового майна повністю сплачує борг, то вона має право регресної вимоги до матері чоловіка за вирахуванням частки боргу, падаючої на неї саму. Артем Аношкіна, спеціально для Занімаем.ру Оцініть: Друзям це теж може бути корисно: Повернення до списку

Перекладено: zanimaem.ru


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Самозайнятість населення - організація своєї справи, план Опинившись раптово без роботи і фінансової опори, не варто зневірятися і ... Більше

Споживчий кредит Альфа банку - умови, споживча карта Ми продовжуємо розповідати про кредитні ... Більше

30 фактів про кредитки (2 частина) Продовжуємо вас знайомити з цікавими фактами з ... Більше

Україна чекає розуміння від МВФ, Греції прогнозують умови зниження держборгу 13 березня 2012 16:58 Україна хоче «лікувати подібне подібним», а Греція ... Більше

Реструктуризація кредиторської заборгованості, методи реструктуризації заборгованості Фінансова криза в тій чи іншій мірі відбився на життя всіх жителів Росії.Когось звільнили з роботи, комусь «пощастило» трохи ... Більше

Популярне