Главная » Кредит для бізнесу. Кредитування підприємців. Кредити на розвиток і старт » Ризики факторингу - як їх передбачити в договорі сторони факторингу


Ризики факторингу - як їх передбачити в договорі; сторони факторингу

Ризики факторингу - як їх передбачити в договорі сторони факторингу

Договір факторингу, як і будь-який інший договір кредитування, містить зобов'язання сторін та відповідальність за їх порушення. У статтях Занімаем.ру ми вже говорили про те, на що варто звернути увагу при підписанні договорів - факторингового і тристороннього. У цій статті ми зупинимося на ризиках, які «таїть» в собі схема факторингу як така.

Нагадаємо, що в класичній факторингової схемою, як правило, полягає два види договорів: 1) договір між постачальником і факторингової компанією, 2) тристоронній договір між постачальником, покупцем (дебітором) і факторингової компанією (фактором).

Уважно прочитайте цю і попередню статті в залежності від того, ким ви виступаєте: постачальником або дебітором.

Перший принциповий момент: який тип факторингу - регресний, тобто поворотний, або безповоротний - ви збираєтеся використовувати. Які ризики містить регресний факторинг для постачальника? Якщо покупець після наданої відстрочки платежу не виплатить факторингової компанії суму відстрочки, то вам, як постачальнику, доведеться повернути фактору не тільки грошові кошти, але і комісійну винагороду за надану відстрочку.

Уважно прочитайте ваші зобов'язання за договором в цьому випадку.

Не виключено, що вам також доведеться заплатити штраф за несумлінність вашого контрагента.

В принципі, ви можете передбачити в тристоронньому договорі взаємну відповідальність ваших дебіторів у разі настання такої ситуації, але це вже предмет переговорів, і результативність їх залежить від готовності покупців прийняти ваші умови. У разі безрегрессного факторингу, в першу чергу, ризикує факторингова компанія, і їй доведеться вести всі переговори аж до судового стягнення заборгованості з недобросовісного покупця. Природно, покупець у випадку несвоєчасної оплати несе зобов'язання по гасінню неустойок - яких конкретно, повинно бути прописано в тристоронньому договорі.

Саме правильне - щоб усі фінансові питання: хто, кому, за що і за яких обставин платить - були прописані максимально чітко і в договорі постачальника з факторингової компанією, і в тристоронньому договорі. Ідеальний варіант - схематичне виклад. Деякі факторингові компанії пропонують не тільки фінансування дебіторської заборгованості, але і керування їй: облік, моніторинг, ведення переговорів з питань оплати з вашими покупцями.

В даному випадку присутні репутаційні для вас, як для постачальника, ризики: отримавши фінансування, ви ризикуєте втратити клієнтів, якщо факторингова компанія в процесі переговорів буде вести себе занадто напористо. У разі регресного факторингу може трапитися так, що факторингова компанія вчасно не відстежить погіршення фінансового стану вашого контрагента, внаслідок чого він виявиться неплатоспроможним, наприклад, через банкрутство.

А платити доведеться вам, причому час для переговорів і прийняття рішень з вашого боку може бути упущено. Якщо факторингова компанія бере на себе тільки функції фінансового агента по управлінню вашої дебіторською заборгованістю, у неї не повинно бути права отримувати грошові кошти безпосередньо від боржника - тоді замість декількох невеликих неплатників ви ризикуєте отримати одного великого. У кращому випадку ви можете спробувати «напряму» стягнути з такого недобросовісного контрагента свої витрати по стягненню з нього заборгованості.

Важливий момент - взаємодія фінансової служби і бухгалтерії підприємства з факторинговою компанією з документообігу, нарахування податків та інших фінансових операцій.

Інформаційний дисонанс може призвести не тільки до неправильного фінансовому плануванню, але і невірного обчислення податків.

Природно, це призведе до штрафів з боку податкової інспекції. Безперечним плюсом факторингу є відсутність необхідності надавати інформацію про якість розрахунків по факторингової схемі в бюро кредитних історій. На відміну від банківського кредитування, якщо факторинг оформляється не через банк, дані про вашу заборгованості та якості її обслуговування не потрапляють в бюро кредитних історій.

Це означає, що в разі виникнення, наприклад, спірної ситуації щодо повернення грошових коштів за несумлінного дебітора за регресною факторингу цей факт не стане надбанням ваших майбутніх кредиторів.

Відповідно, боржник, ваш контрагент, у разі несвоєчасного виконання зобов'язань також не потрапить у відповідні бази даних.

Це мінімізує ризики репутацій і постачальника, і покупця. Разом з тим, якщо вам для підтвердження вашої кредитної репутації знадобиться показати своє позитивне реноме при роботі по факторингової схемою, ви завжди можете запросити офіційне підтвердження вашої пунктуальності у розрахунках і у факторингової компанії, і у постачальника. Такі документи в банках приймають з великою охотою.

На закінчення хотілося б відзначити: незважаючи на те, що ризик - справа благородна, потрібно прагнути його мінімізувати всіма можливими способами.

Сподіваємося, наші поради допоможуть вам правильно вибудувати стосунки з факторинговими компаніями, щоб уникнути фінансових проблем у майбутньому. Никанор Бабурін, спеціально для Занімаем.ру 12 січня 2012


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Сбербанк Росії в г Перм - відділення, адреси філій, кредити, послуги Ощадбанку На початку ... Більше

Золота картка ВТБ24 за ціною стандартної Золоту картку "Мої умови" ВТБ24 тепер можна ... Більше

Ціна споживчого кредиту, вартість споживчого кредиту У багатьох програмах споживчого кредитування крім процентної ставки вказані додаткові збори і комісії, які ... Більше

Комерційний банк ОТП Банк - вклади, кредити, іпотека, незалежний відгук Відкрите акціонерне товариство «ОТП Банк» внесено Центробанком РФ в КГР 28.03.1994 (номер ліцензії - 2766).Чинна ... Більше

Розрахунок і нарахування неустойки за кредитом Найпоширенішою штрафною санкцією за невиконання грошового зобов'язання, в ... Більше

Популярне