Главная » Кредит для бізнесу. Кредитування підприємців. Кредити на розвиток і старт » Кредитування інвестиційних проектів банками - банківське фінансування


Кредитування інвестиційних проектів банками - банківське фінансування

Кредитування інвестиційних проектів банками - банківське фінансування

Інвестиційне кредитування не тотожне довгострокового, хоча також передбачає більш тривалий строк користування кредитними ресурсами, на відміну від короткострокових кредитів на поповнення оборотних коштів. Перш за все, для інвестиційного кредитування характерна наявність фінансованого проекту, нового або вже існуючого, на реалізацію або розвиток якого і направляються залучаються підприємством-позичальником кредитні ресурси. При цьому банк-інвестор фактично приймає на себе частину ризиків, пов'язаних з реалізацією проекту, що фінансується.

А результат прийнятого рішення на користь кредитування проекту відповідно залежить від планованого від реалізації проекту доходу. Таким чином, в розрахунок безумовно приймається поточний фінансовий стан підприємства, величина прибутку, динаміка зростання показників, стійкість, кредитоспроможність, платоспроможність підприємства, але так само має важливе значення і сам інвестиційний проект.

Особливу увагу при кредитуванні інвестиційного проекту звертається на прогнозований результат, на планований «вихлоп» від впровадження проекту «в життя». При цьому, що особливо важливо для позичальників, залучення довгострокових ресурсів не знижує ліміту сум кредитування на поповнення оборотних коштів, тобто у підприємства-позичальника є можливість роздільного фінансування інвестиційних та поточних цілей. Інвестиційне кредитування традиційно поділяється на безпосередньо інвестиційне кредитування, проектне фінансування і фінансування будівельних проектів.

Кожен напрямок заслуговує окремого розгляду. Інвестиційне кредитування припускає вливання довгих (довгострокових) грошей у підприємство, що ближче всього до поняття довгострокового кредитування.

Цей напрямок менш ризиковано, оскільки в розрахунок беруться фактичні показники діяльності підприємства за аналізований період, прогнозні показники будуються, в тому числі, без урахування впровадження проекту, так як якщо підприємство продовжувало б займатися поточною діяльністю за тих же обставин і при цьому оплачувало б витрати по інвестиційному кредиту. Як правило, під даний напрямок підходить переоснащення, оновлення основних фондів, придбання додаткового обладнання, розширення автопарку або парку техніки, придбання і запуск ще однієї аналогічної лінії устаткування, покупка ще одного магазину тощо розширення поточної діяльності. Тобто підприємство продовжує рух у звичному напрямку або, якщо воно відкриває новий напрямок, то тільки за наявної можливості покрити всі ризики прибутком, одержуваної від поточної діяльності.

Проектне фінансування це та область кредитування, де ризики з фінансування проекту частково бере на себе банк-кредитор, оскільки передбачається фінансування проекту, який не мав місце бути, і розрахунок окупності проекту ведеться від очікуваної вигоди від реалізації проекту.

Відповідно, підприємство передбачає розраховуватися з банком-кредитором за кредитом за рахунок отриманих від реалізації проекту доходів. До проектному фінансуванню ставляться нові самоокупні напрямки бізнесу діючого підприємства, або створення нового підприємства, нового виробництва. Банк-кредитор може навіть стати прямим інвестором підприємства, тобто здійснити вкладення безпосередньо в його статутний капітал, якщо розраховує на збільшення грошових потоків компанії в подальшому і відповідно отримання прибутку від своїх інвестицій.

Фінансування будівельних проектів являє собою надання кредитів на цілі будівництва житлових, комерційних і виробничих об'єктів.

Як правило, банк фінансує будівельний проект за наявності готового пакету необхідної вихідної дозвільної документації для проведення будівельно-монтажних робіт, затвердженій проектно-кошторисній документації, оформленої земельної ділянки (право довгострокової оренди або власності).

Тобто фінансування банку залучається на інвестиційній стадії реалізації проекту, коли підготовчий етап проекту, проектні та інші підготовчі роботи, вже здійснено без участі Банку. У даному напрямку найбільш високі вимоги до частки вкладення підприємством-позичальником у реалізацію проекту власних коштів. При розгляді проекту, розраховується економічний ефект від передбачуваного використання споруджуваних площ, чи будуть вони здаватимуться в оренду або будуть в подальшому реалізовані.

Основні вимоги, пропоновані банком до позичальника Кредитування інвестиційних проектів припускає наявність чітко проробленого бізнес-плану, техніко-економічного обгрунтування і, власне, контрактів (домовленостей, угод), які передбачають поставку закуповуваного майна, реалізацію необхідних робіт.

Безумовно позичальник, або в окремих випадках підприємство-поручитель, повинен мати стійке фінансове становище, бути здатним якісно обслуговувати і своєчасно погашати наданий кредит.

Реалізацію, точніше фінансування проекту банк не бере на себе на всі сто відсотків, потрібна обов'язкова частка вкладення позичальником власних коштів, яка коливається на рівні від двадцяти до п'ятдесяти відсотків від загальної вартості проекту. При цьому можливо зарахувати вже здійснені позичальником на стадії підготовки проекту вкладення, але термін здійснення таких вкладень може бути обмежений. Приміром, прийматися до обліку в якості власних вкладень будуть тільки кошти, витрачені підприємством на реалізацію проекту не раніше, ніж за останні шість місяців.

Інвестиційне кредитування також як і інші види банківського кредитування передбачає наявність забезпечення, тобто кредити надаються під ліквідну заставу.

При розгляді проекту враховується досвід ініціатора проекту в реалізації подібних проектів. Даний фактор не є визначальним, але підвищує ймовірність позитивного рішення банку про надання кредиту. В обов'язковому порядку аналізуються афілійовані (взаємозалежні) з позичальником підприємства.

Базові умови інвестиційного кредитування дещо відрізняються від короткострокових кредитів: - готовність вкласти власні кошти в проект або документально підтвердити вироблені вкладення; - щомісячне погашення відсотків (рідше щоквартальне), але можлива і невелика відстрочка платежів; - термін кредиту до семи, в окремих випадках до десяти років, особливо якщо позичальник реалізує проект з державною підтримкою. Термін окупності інвестицій не повинен перевищувати термін кредитування; - графік погашення боргу узгоджується з позичальником і безпосередньо залежить від параметрів проекту, що фінансується; - необхідно заставне забезпечення; - кредит надається як в рублях, так і в іноземній валюті (якщо, наприклад, закуповується імпортна техніка за кордоном); - допустимі різні режими кредитування в залежності від специфіки проекту; - кредит може бути наданий на цілі фінансування раніше понесених витрат або рефінансування наявної заборгованості перед іншими кредитними організаціями, залученої для фінансування інвестиційних витрат.

Ризики прихованого кредитування інвестиційних проектів за рахунок короткострокових джерел В разі залучення короткострокових кредитів з розрахунком на подальшу пролонгацію або «перекредитування» (оскільки «короткі» кредити простіше отримати, менше пакет документів, і так далі) для фінансування довгострокових цілей, підприємство позичальник ризикує надалі або не отримати кредит на тих же умовах, або, що ще небезпечніше, отримати відмову в наданні наступного кредиту. У разі ж відповідності цілей підприємства залучати інвестиції, як за якістю, так і за термінами, позичальник отримує гарантовану незмінність умов кредитування на період реалізації проекту (за умови відсутності форс-мажорних обставин). Так само вигода для позичальника полягає в зниженні витрат по оформленню застави (особливо вимагає реєстрації) за довгостроковими кредитними договорами в порівнянні з короткостроковими, при яких потрібна оплата реєстрації кожного обтяження.

Крім того, при довгостроковому інвестиційному кредитуванні знижуються організаційні витрати, трудові і тимчасові витрати на збір документів для оформлення та пролонгації короткострокових кредитів. Цвітана Валенкова, спеціально для "Занімаем.ру" 9 березня 2010


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Банк Агророс г Саратов - кредити, вклади, інші послуги Про ... Більше

Банк ЮГ-Інвестбанк г Краснодар - кредити, послуги Про банк Відкрите акціонерне товариство «Акціонерний банк« ЮГ-Інвестбанк »(Краснодар) було внесено Центробанком в КГР 05.04.1994.Банк ... Більше

Банки Благовещенська - кредити в банківських установах Благовещенська Благовєщенськ - невелике ... Більше

Лізингові компанії Росії - найбільші лізингові компанії РФ Нестабільність фінансових ... Більше

МОСОБЛБАНК в Кузбасі готовий давати іпотеку на житло в стадії будівництва 10 ... Більше

Популярне