Главная » Кредит для бізнесу. Кредитування підприємців. Кредити на розвиток і старт » Договір лізингу - важливі моменти прямий зворотний лізинг права платежі умови


Договір лізингу - важливі моменти: прямий, зворотний лізинг, права, платежі, умови

Договір лізингу - важливі моменти прямий зворотний лізинг права платежі умови

У зв'язку з законодавчими нововведеннями останніх років лізинг став дуже і дуже цікавим фінансовим інструментом. Разом з тим, при підписанні договору лізингу потрібно бути тим більш уважним подвійно. На які особливості слід обов'язково звернути увагу?

Читайте у цій статті.

Почнемо з того, що лізинг буває двох видів: прямий і зворотній. Прямий лізинг - найбільш поширений варіант. При прямому лізингу ви купуєте деяке майно (зазвичай це обладнання або техніка, лізинг нерухомості можливий, але рідко зустрічається) у третьої особи, а точніше вам воно надається у фінансову оренду.

Зворотний лізинг не такий поширений варіант лізингу, але дуже цікавий з точки зору залучення інвестиційних ресурсів.

При зворотному лізингу ви, по суті, продаєте своє майно лізинговій компанії, а потім оформляєте у неї лізинг на фінансову оренду свого ж майна.

В результаті - ви і майном продовжуєте користуватися, і гроші додаткові отримуєте. В обох випадках укладається договір лізингу. Перший принциповий момент в договорі - хто буде юридично власником придбаного майна?

Перший варіант - власником стаєте ви, як набувач і користувач (і це юридично закріплено у всіх документах). Якщо це так, то ви у виграшній позиції.

Інший, менш «цікавий» для вас варіант, коли власником стає лізингова компанія, а ви орендуєте це майно. У чому тут «підступ»? «Прихована неприємність» перша, припустимо, ви з якихось причин не зможете продовжувати платити лізингові платежі (об'єктивна «осідання» в бізнесі). Не факт, що лізингова компанія з «розумінням» поставиться до ситуації. «Прихована неприємність друга», у лізингової компанії зміниться керівництво чи з якихось інших причин вона в односторонньому порядку візьме та й поміняє умови лізингового договору (ну, наприклад, графік платежів, умови викупу та оформлення у власність).

Тоді вона зможе просто залишити в себе у власності об'єкт лізингу і скаже: «а всі попередні платежі - це був не частковий викуп, а орендна плата за користування майном.

Усім спасибі, всі вільні ». «Прихована неприємність третя» - збанкрутувала лізингова компанія. До кого прийдуть її кредитори стягувати приналежне лізингової компанії майно? Договір лізингу їх призупинить, але ненадовго.

Хоча є і позитивна сторона оформлення придбаного майна у власність лізингової компанії, виходить свого роду захищеність предмета лізингу від спроб рейдерських захоплень і арештів судовими приставами. Звідси випливає наступний принциповий момент, на який треба обов'язково звернути увагу: яким чином переходить право власності на придбаний в лізинг об'єкт, які наслідки припинення дії лізингового договору?

Зазвичай після закінчення строку лізингу згідно з умовами договору лізингоодержувач має право придбати майно у власність, поновити договір на більш пільгових умовах, або повернути майно лізингодавцю. Ці моменти мають бути розписані максимально детально, в тому числі з урахуванням можливих форс-мажорних обставин. Наступний важливий момент - фінансовий.

Зазвичай лізингові компанії умовляють взяти щось в лізинг, кажучи про те, що лізингоодержувач отримує масу податкових пільг (всю суму лізингових платежів можна віднести на собівартість, ПДВ за лізинговими платежами включається в залік загального ПДВ, прискорена амортизація і т.д.). Але я настійно рекомендую спантеличити ваших бухгалтерів або фінансистів та максимально детально прорахувати фінансові наслідки для вашого підприємства від укладення лізингового договору. Для порівняння можна прорахувати аналогічний варіант, як якщо б ви взяли просто банківський кредит.

Як показує практика, не завжди лізинг так вже фінансово вигідний в кінцевому підсумку.

Ну і нарешті, уважно читайте чисто юридичний аспекти: - Ваші обов'язки за договором, крім своєчасної оплати лізингових платежів.

По тексту договору можуть бути «заховані» обов'язки страхувати майно, якісь особливі вимоги щодо експлуатації (наприклад, занадто часте технічне «гарантійне» обслуговування обов'язково силами постачальника або виробника - слід читати як підвищені витрати на утримання, такий собі змова лізингової компанії і фірми- постачальника). - Яким чином вносяться зміни до договору. Саме правильне - за обопільною згодою сторін. Прихована небезпека лізингового договору - право лізингової компанії в односторонньому порядку внести зміни в договір.

Вище я писав про можливі наслідки такого пункту. - Право лізингової компанії поступитися права вимоги за лізинговим договором третім особам.

Правильний варіант - тільки з вашої згоди. Можливі неприємні наслідки - ті ж. - А договір взагалі лізинговий? да-да. Можливий і такий варіант, коли «на словах» мова йде про лізинг, а насправді полягає або договір купівлі-продажу з відстроченням платежу або вам пропонується стати третьою стороною в договорі факторингу або оформляється банальний банківський кредит.

Саме тому я кажу, що фінансисти повинні прорахувати фінансові наслідки, виходячи з формулювань договору. - Специфічний саме для лізингового договору момент: хто несе бухгалтерські та податкові ризики, пов'язані з купівлею предмету лізингу, в тому числі ризик несвоєчасного відшкодування ПДВ - ви чи лізингодавець. Зрозуміло, що краще б, щоб лізингова компанія, але бухгалтерська (суть, кримінальна) відповідальність при цьому все-таки буде залишатися на вас. У 2012 році була скасована обов'язкова процедура ліцензування лізингової діяльності.

Це означає, що зараз на ринку з'являється безліч нових компаній, що пропонують послугу лізингу.

Хтось із них буде допускати помилки в лізингових договорах «випадково», а хтось і усвідомлено. Тому краще працювати з компаніями, вже давно існують на ринку. Ну і в будь-якому випадку, хочу дати пораду від знайомих юристів, який мені дуже сподобався: «читайте договір так, як якщо б вам довелося відстоювати свої інтереси за цим договором прямо зараз у суді». Никанор Бабурін, спеціально для Занімаем.ру 23 лютого 2012


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Московський Банк Реконструкції і Розвитку - кредити МБРР Про банк Московський Банк Реконструкції ... Більше

Банки Москви: де взяти кредит в Москві Так уже влаштований наш менталітет, що при вирішенні ... Більше

Кредитні карти поштою - чи вигідно отримати банківську карту поштою Багато банків практикують такий спосіб просування кредитних карт, ... Більше

Волзький соціальний банк г Самара - кредити, послуги банку Про банк Товариство ... Більше

Споживчий кредит Хоум Кредит - порівняння пропозицій по кредитах банку ХКФ У цій статті мова піде про банк «Хоум Кредит», а точніше про споживчий ... Більше

Популярне