З історії грошей

З історії грошей

1 квітня - не тільки День дурня, але і свято долара, хоча і неофіційний. Олівер Поллок нью-орлеанський бізнесмен в цей день у 1778 році придумав знак, тепер відомий всьому світу: S, перекреслена двома вертикальними лініями (пізніше вони редуцировались до однієї).

Містер Поллок, плантатор і торговець зброєю під час Війни за незалежність, використовував у розрахунках з покупцями іспанські песети, оскільки в ті часи Луїзіана була іспанською територією. Песо позначалися в ділових паперах двома буквами PS. Вважається, що у своїх бухгалтерських книгах Поллок почав накладати ці літери один на одного, і в результаті вийшло те, що вийшло.

Свої рахунки комерсант представляв до оплати, у тому числі і конгресмену Роберту Морісу, який став першим чиновником, що почали застосовувати поллоковское винахід.

А вперше надрукований був символ в квітні 1797 року в книзі Чонсі Лі «Американський бухгалтер».

Підкинемо монетку?

Історія грошей не менш захоплива, ніж хроніка діянь людини. Та, власне, це майже одне і те ж. Коли щаслива пора особистих доісторичних городників минула, і людям знадобилося обмінюватися товаром, вони використовували в якості грошей щось дуже цінне (наприклад, сіль, шкіру, худобу, хутро, спеції), що при цьому було легко відміряти і уніфікувати.

В різний час в різних краях додумалися до металевих злитків, прутків, а потім і кругляччя-монеток.

У Стародавньому Римі майстерня, де карбували гроші, перебувала на Капітолійському пагорбі поруч із храмом Юнони.

Один з титулів богині - Монета («Застережливе, радна»). Звідти і проникло в багато європейських мов слово, що позначає гроші (наприклад, money). До речі, сьогодні ми згадуємо про первісному значенні слова, коли підкидаємо монетку: нехай дасть совет.Многіе слова, які ми і не думаємо асоціювати з грошима, мають фінансове походження.

Наприклад, «партачів» на Русі називали фальшивомонетників, відповідно, «напартачити» - значить, начеканіть фальшивих монет. «Газетт» називалася генуезька монета: у 1556 році у Венеції і Генуї з'явилося перше друковане видання («Письмові известия»), його продавали за одну Газетт, і поступово слівце закріпилося за самим виданням.

Рубль-бум

Іноді у своєму прагненні здобути славу як можна багатше монархи втрачали почуття реальності і випускали абсолютно непідйомні гроші. У Швеції в XVIII столітті були викарбувані найважчі монети в історії: прямокутники номіналом 10 далеров важили майже 20 кілограмів. За ними, зрозуміло, полюють нумізмати - це така ж рідкість, як і російські «Костянтинівський» рублі.

У 1825 році, відразу після смерті Олександра I, була викарбувана пробна партія монет (близько 10 штук) із зображенням цесаревича Костянтина Павловича, брата померлого імператора. Але з незрозумілих досі причин на трон зійшов молодший з трьох братів - Микола, і міністру фінансів довелося щоб уникнути конфузу засекретити факт карбування. Рублі приховали, вони «спливли» після смерті Миколи I. З тих пір ця сама рідкісна російська монета періодично з'являється на аукціонах - останній раз, в 1974 році, один з рублів купили за 200 тисяч доларів! У 1897-му рубль (від слова «рубати» - перші монети не карбували, а рубали сокирою) ледь не зник з ужитку: тодішній міністр фінансів С. Ю. Вітте планував в ході грошової реформи замінити рублі на «руси».

Але святиню торкнутися не далі.Монети, як, втім, і папірці, - далеко не самий зручний вид грошей. Набагато зручніше носити в кишені один-єдиний шматочок пластику. Першу кредитну картку випустила в 1950-му ресторанна мережа Diners Club, і розплачуватися нею можна було виключно в ресторанах.

Але вже через два роки Franklin National Bank презентував першу банківську кредитку, нині на одного дорослого американця доводиться більше 10 пластикових карток. Нам це ще попереду. «Гроші не пахнуть» - це висловлювання, згідно з легендою, належить римському імператорові Веспасіану.

Коли його син Тит дозволив собі висміяти татуся через нового податку на громадські туалети, Веспасіан закликав критика понюхати монети, принесені якраз з відхожого місця, яке, втім, в Римі виглядало майже так само розкішно, як і громадські лазні - терми. Нинішні гроші, може, і не пахнуть, але часто стають джерелом зарази: на паперових купюрах гніздиться безліч небезпечних мікробів, у тому числі збудники дизентерії, гепатиту та туберкульозу. Навіть вірус грипу може жити на банкноті кілька тижнів, хоча в повітрі він швидко гине.

Щоб убезпечити своїх громадян, Євросоюз винайшов рецепт антибактеріальної добавки до паперу, і в результаті до євро зараза практично не пристає.

А японці навчили свої банкомати стерилізувати банкноти. Тобто нинішні фінансово-технічні винаходи набагато гуманніше, ніж колишні - наприклад, перший касовий апарат був придуманий майстром на всі руки Джеймсом Рітті, власником салуну в штаті Огайо, щоб службовці не крали виручку. Наступний власник додав до апарату рулон паперу - і так почалася грандіозна історія всесвітньої звітності про покупки.

Art money в кишені

Хоча для деяких громадян зображення американського президента на банкноті миліше осіб родичів, таки зазвичай банкноти занадто нудні, щоб їх розглядати. У 1997 році художник з Копенгагена Ларсу Креммеру прийшла в голову ідея - малювати незвичайні грошові купюри. Так виникло ціле фінансово-художнє явище - art money.

Данці - народ, судячи з усього, любить мистецтво і не консервативний, нові грошики з сучасним живописом оцінили по достоїнству і навіть ввели їх в обіг. Одна купюра коштує 200 данських крон (приблизно 34 долари), ці мальовничі банкноти можна купити на сайті, і, що найцікавіше, їх приймають до оплати приблизно в сотні різних закладів по Європі - в арт-галереях, богемних кафе, деяких магазинах (список на сайті). Ще там сформувалася стихійна міжнародна мережа людей, готових прийняти у себе в квартирі мандрівника з арт-мані в кишені: одна купюра - одна доба.

Можна недорого пожити в студії художника в Парижі, на американському ранчо або, скажімо, в Кеніі.Необязательно малювати нові гроші - креативність можна виявити і по-іншому, придумавши новий спосіб використання купюр. Пару років тому в Австрії, в курортному містечку Віллах, господар одного магазинчика зауважив, що з каси зникли 50 євро, і встановив відеокамеру. Виявилося, що з каси гроші тягає ... миша - вона утеплювала ними гнездо.В відміну від гризунів, люди до цих пір не придумали безпечного способу утилізації грошей.

Купюри не можна спалювати, оскільки в них містяться шкідливі речовини; та й в землі вони десятиліттями не розкладаються завдяки сучасним добавкам «для міцності».

Наприклад, щоб позбутися від банкнот, випущених в НДР, після об'єднання Німеччини, їх вивезли в покинуті шахти. Не виключено, що в найближчому майбутньому деякі валюти спіткає та ж доля - ними впору буде утеплювати дачні туалети. Лауреат Нобелівської премії з економіки Роберт Манделл висунув версію, що в 2040 в світі може увійти до ужитку єдина валюта.

На його думку, основою для її створення послужать долар, євро і ієна, звідси і гіпотетичне назву - дей.

Цікаво

По мірі переходу на електронні гроші в світі звільняється все більше непотрібної дрібниці. Але іноді дрібниця може ще послужити, в тому числі і благородним цілям, наприклад, в місті Міссісіпі в США встановлений дуже своєрідний «Меморіал втраченим» - на згадку про дітей, не народжених в результаті абортів, починаючи з їх легалізації у 1973 році. Це великий скляний куб, заповнений монетами в один цент, яких вже набралося близько 50 млн, по центу на дитину.

Дуже вражає.


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Найпопулярніший серед продуктів УБРіР кредит "Відкритий" тепер можна оформити під 14 відсотків річних 1 липня 2012 20:00 Уральський банк реконструкції та розвитку змінив умови погашення ... Більше

Споживчий кредит під відкриття бізнесу Багато хто з нас бентежить питання «а чи не зайнятися власним бізнесом?».Логічно з ... Більше

За підсумками першого півріччя 2012 року іпотечний кредитний портфель Россельхозбанка перевищив ... Більше

Банк Перм - кредити, вклади в АКБ Перм Про банк Відкрите акціонерне товариство ... Більше

Пермське УФАС виявило змова між банками і страховими компаніями 16 березня 2012 14:57 Два банку ... Більше

Популярне