З історії грошей

З історії грошей

1 квітня - не тільки День дурня, але і свято долара, хоча і неофіційний. Олівер Поллок нью-орлеанський бізнесмен в цей день у 1778 році придумав знак, тепер відомий всьому світу: S, перекреслена двома вертикальними лініями (пізніше вони редуцировались до однієї).

Містер Поллок, плантатор і торговець зброєю під час Війни за незалежність, використовував у розрахунках з покупцями іспанські песети, оскільки в ті часи Луїзіана була іспанською територією. Песо позначалися в ділових паперах двома буквами PS. Вважається, що у своїх бухгалтерських книгах Поллок почав накладати ці літери один на одного, і в результаті вийшло те, що вийшло.

Свої рахунки комерсант представляв до оплати, у тому числі і конгресмену Роберту Морісу, який став першим чиновником, що почали застосовувати поллоковское винахід.

А вперше надрукований був символ в квітні 1797 року в книзі Чонсі Лі «Американський бухгалтер».

Підкинемо монетку?

Історія грошей не менш захоплива, ніж хроніка діянь людини. Та, власне, це майже одне і те ж. Коли щаслива пора особистих доісторичних городників минула, і людям знадобилося обмінюватися товаром, вони використовували в якості грошей щось дуже цінне (наприклад, сіль, шкіру, худобу, хутро, спеції), що при цьому було легко відміряти і уніфікувати.

В різний час в різних краях додумалися до металевих злитків, прутків, а потім і кругляччя-монеток.

У Стародавньому Римі майстерня, де карбували гроші, перебувала на Капітолійському пагорбі поруч із храмом Юнони.

Один з титулів богині - Монета («Застережливе, радна»). Звідти і проникло в багато європейських мов слово, що позначає гроші (наприклад, money). До речі, сьогодні ми згадуємо про первісному значенні слова, коли підкидаємо монетку: нехай дасть совет.Многіе слова, які ми і не думаємо асоціювати з грошима, мають фінансове походження.

Наприклад, «партачів» на Русі називали фальшивомонетників, відповідно, «напартачити» - значить, начеканіть фальшивих монет. «Газетт» називалася генуезька монета: у 1556 році у Венеції і Генуї з'явилося перше друковане видання («Письмові известия»), його продавали за одну Газетт, і поступово слівце закріпилося за самим виданням.

Рубль-бум

Іноді у своєму прагненні здобути славу як можна багатше монархи втрачали почуття реальності і випускали абсолютно непідйомні гроші. У Швеції в XVIII столітті були викарбувані найважчі монети в історії: прямокутники номіналом 10 далеров важили майже 20 кілограмів. За ними, зрозуміло, полюють нумізмати - це така ж рідкість, як і російські «Костянтинівський» рублі.

У 1825 році, відразу після смерті Олександра I, була викарбувана пробна партія монет (близько 10 штук) із зображенням цесаревича Костянтина Павловича, брата померлого імператора. Але з незрозумілих досі причин на трон зійшов молодший з трьох братів - Микола, і міністру фінансів довелося щоб уникнути конфузу засекретити факт карбування. Рублі приховали, вони «спливли» після смерті Миколи I. З тих пір ця сама рідкісна російська монета періодично з'являється на аукціонах - останній раз, в 1974 році, один з рублів купили за 200 тисяч доларів! У 1897-му рубль (від слова «рубати» - перші монети не карбували, а рубали сокирою) ледь не зник з ужитку: тодішній міністр фінансів С. Ю. Вітте планував в ході грошової реформи замінити рублі на «руси».

Але святиню торкнутися не далі.Монети, як, втім, і папірці, - далеко не самий зручний вид грошей. Набагато зручніше носити в кишені один-єдиний шматочок пластику. Першу кредитну картку випустила в 1950-му ресторанна мережа Diners Club, і розплачуватися нею можна було виключно в ресторанах.

Але вже через два роки Franklin National Bank презентував першу банківську кредитку, нині на одного дорослого американця доводиться більше 10 пластикових карток. Нам це ще попереду. «Гроші не пахнуть» - це висловлювання, згідно з легендою, належить римському імператорові Веспасіану.

Коли його син Тит дозволив собі висміяти татуся через нового податку на громадські туалети, Веспасіан закликав критика понюхати монети, принесені якраз з відхожого місця, яке, втім, в Римі виглядало майже так само розкішно, як і громадські лазні - терми. Нинішні гроші, може, і не пахнуть, але часто стають джерелом зарази: на паперових купюрах гніздиться безліч небезпечних мікробів, у тому числі збудники дизентерії, гепатиту та туберкульозу. Навіть вірус грипу може жити на банкноті кілька тижнів, хоча в повітрі він швидко гине.

Щоб убезпечити своїх громадян, Євросоюз винайшов рецепт антибактеріальної добавки до паперу, і в результаті до євро зараза практично не пристає.

А японці навчили свої банкомати стерилізувати банкноти. Тобто нинішні фінансово-технічні винаходи набагато гуманніше, ніж колишні - наприклад, перший касовий апарат був придуманий майстром на всі руки Джеймсом Рітті, власником салуну в штаті Огайо, щоб службовці не крали виручку. Наступний власник додав до апарату рулон паперу - і так почалася грандіозна історія всесвітньої звітності про покупки.

Art money в кишені

Хоча для деяких громадян зображення американського президента на банкноті миліше осіб родичів, таки зазвичай банкноти занадто нудні, щоб їх розглядати. У 1997 році художник з Копенгагена Ларсу Креммеру прийшла в голову ідея - малювати незвичайні грошові купюри. Так виникло ціле фінансово-художнє явище - art money.

Данці - народ, судячи з усього, любить мистецтво і не консервативний, нові грошики з сучасним живописом оцінили по достоїнству і навіть ввели їх в обіг. Одна купюра коштує 200 данських крон (приблизно 34 долари), ці мальовничі банкноти можна купити на сайті, і, що найцікавіше, їх приймають до оплати приблизно в сотні різних закладів по Європі - в арт-галереях, богемних кафе, деяких магазинах (список на сайті). Ще там сформувалася стихійна міжнародна мережа людей, готових прийняти у себе в квартирі мандрівника з арт-мані в кишені: одна купюра - одна доба.

Можна недорого пожити в студії художника в Парижі, на американському ранчо або, скажімо, в Кеніі.Необязательно малювати нові гроші - креативність можна виявити і по-іншому, придумавши новий спосіб використання купюр. Пару років тому в Австрії, в курортному містечку Віллах, господар одного магазинчика зауважив, що з каси зникли 50 євро, і встановив відеокамеру. Виявилося, що з каси гроші тягає ... миша - вона утеплювала ними гнездо.В відміну від гризунів, люди до цих пір не придумали безпечного способу утилізації грошей.

Купюри не можна спалювати, оскільки в них містяться шкідливі речовини; та й в землі вони десятиліттями не розкладаються завдяки сучасним добавкам «для міцності».

Наприклад, щоб позбутися від банкнот, випущених в НДР, після об'єднання Німеччини, їх вивезли в покинуті шахти. Не виключено, що в найближчому майбутньому деякі валюти спіткає та ж доля - ними впору буде утеплювати дачні туалети. Лауреат Нобелівської премії з економіки Роберт Манделл висунув версію, що в 2040 в світі може увійти до ужитку єдина валюта.

На його думку, основою для її створення послужать долар, євро і ієна, звідси і гіпотетичне назву - дей.

Цікаво

По мірі переходу на електронні гроші в світі звільняється все більше непотрібної дрібниці. Але іноді дрібниця може ще послужити, в тому числі і благородним цілям, наприклад, в місті Міссісіпі в США встановлений дуже своєрідний «Меморіал втраченим» - на згадку про дітей, не народжених в результаті абортів, починаючи з їх легалізації у 1973 році. Це великий скляний куб, заповнений монетами в один цент, яких вже набралося близько 50 млн, по центу на дитину.

Дуже вражає.


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

За якими критеріями росіяни вибирають кредитні карти? Сегмент кредитних карт зростає стрімкими темпами.Конкуренція сьогодні настільки ... Більше

Материнський капітал для вирішення житлового питання Як використовувати материнський капітал?Чи можливо частково погасити кредит коштами материнського капіталу?Останнім часом ці питання задають все більше сімей, які ... Більше

Уральський Банк Реконструкції та Розвитку - кредити, послуги Про банк Історія банку «Уральський Банк Реконструкції та Розвитку» почалася в Єкатеринбурзі в 1990 році - ... Більше

Надійним позичальникам низькі ставки по кредитах! Російські банки все частіше відмовляються від відсоткової ставки за кредитами, яка однакова для всіх клієнтів ... Більше

У 2013 році клієнти ТКБ в Башкортостані отримають доступ до продуктів ВТБ24 29 серпня 2012 21:19 В Башкортостані Транскредитбанка ... Більше

Популярне