Главная » Що потрібно знати якщо ви вирішили взяти кредит » Цільове використання кредиту - принципи контроль перевірка


Цільове використання кредиту - принципи, контроль, перевірка

Цільове використання кредиту - принципи контроль перевірка

Підприємства та індивідуальні підприємці з метою підтримки і розвитку бізнесу залучають позикові кошти банку. Банківські кредити в переважній більшості випадків є цільовими, тобто видаються під певні цілі, виконання яких відстежуються банківським працівником шляхом збору підтверджуючих документів по угоді (рахунок, договір, рахунок-фактура, накладна, акт виконаних робіт, акт прийому-передачі тощо) . У тому числі працівник банку відстежує цільове використання кредиту шляхом регулярного аналізу руху грошових коштів по рахунку на предмет повернень по нездалим операціях. Мета кредитування відображена в кредитної документації, терміни, в які необхідно відзвітувати за цільовим також можуть бути чітко обумовлені в кредитному договорі. В іншому випадку документи надаються по факту їх отримання позичальником від контрагентів.

Перелік документів на підтвердження відбулася угоди, проведеного платежу, які необхідно надати в банк, можна уточнити безпосередньо у кредитного працівника банку. У чому причини такої пильної уваги банку до цільового використання кредиту? Справа в тому, що при розрахунку суми кредиту і можливості кредитування будується прогноз подальшого розвитку діяльності підприємства-позичальника і його здатності виконувати своєчасно і в повному обсязі взяті на себе зобов'язання. До прикладу, якщо кредитні кошти, взяті на поповнення оборотних коштів, будуть відвернуті на придбання основних активів, тобто на довгострокові цілі, це може спричинити за собою нездатність підприємства вчасно повернути кредит. Одна з можливих причин криється в тому, що віддача від основних засобів буде не такою швидкою, а оборотки підприємству буде все також не вистачати, виникне потреба у додатковому кредитуванні для фінансування оборотного капіталу, а звідси і ризик перекредитування.

Тобто підприємство ризикує загнати себе в кут. Таким чином, цілі (напрямку) кредитування повинні відповідати терміни кредиту та вид (режим) кредитування. За строками в ув'язці з цілями кредити поділяються на короткострокові та довгострокові.

Найпоширеніша мета отримання кредиту - поповнення обігових коштів. Під поповненням обігових коштів розуміються витрати на закупівлю сировини і матеріалів для виробництва продукції, товарів для подальшого перепродажу, виплата заробітної плати, оплата поточних видатків, у тому числі погашення поточної заборгованості перед бюджетом, оплата комунальних платежів, перерахування поточних платежів за оренду приміщень. Кредитні кошти не надаються на оплату прострочених платежів. Дані кредити є короткостроковими, спектр режимів кредитування в даному випадку найбільш широкий від кредиту до кредитної лінії (відновлюваної чи невідновлюваної). Кредит може бути наданий безготівковим шляхом - зарахуванням на розрахунковий рахунок для подальшого перерахування позичальником на рахунки контрагентів.

Також кредит може бути в ряді випадків надано готівкою на цілі виплати заробітної плати або індивідуальним підприємцям для проведення закупівель необхідних товарів та матеріалів у роздрібних точках. Підтвердженням цільового використання по кредиту у випадку видачі готівки на заробітну плату працівникам є платіжні відомості, а якщо оплачувалися товари в роздрібній точці, то необхідні товарний і по можливості касовий чеки, або це можуть бути закупівельні акти, акти прийому-передачі. Сума траншу (частини кредиту), що надається готівкою для розрахунків у роздрібних точках і термін звіту по ньому обмежені банком. Термін слід уточнити заздалегідь і тримати під контролем, щоб уникнути штрафних санкцій з боку банку.

Наступний транш готівкою можна отримати після своєчасного звіту щодо цільового використання попереднього. На цілі оплати поточного (капітального) ремонту основних засобів підприємства або майна використовуваного в бізнесі підприємця, покупку будматеріалів і будівельних (ремонтних) робіт може бути наданий короткостроковий банківський кредит або розглянуто фінансування інвестиційного проекту. В окремих випадках, припустимо придбання основних активів (обладнання, транспорту, техніки, нерухомості) за рахунок короткострокового кредиту.

В основному це стосується підприємств малого бізнесу. Терміни інвестиційного кредитування, як правило, більш тривалі. Пакет документів та розрахунки відрізняються.

В якості цілей інвестиційного кредиту може виступати придбання основних засобів і супутнє поповнення оборотних коштів, наприклад, для запуску придбаного обладнання у виробництво. Банки займаються фінансуванням будівельних об'єктів. Дані види кредитування припускають розрахунок участі самого позичальника власними коштами у фінансованому проекті, банк бере на себе покриття тільки частини витрат за рахунок наданого інвестиційного кредиту складової порядку від п'ятдесяти (будівельний проект) до вісімдесяти, в окремих випадках, вісімдесяти п'ять відсотків від загальної суми проекту. Вимоги до документів з підтвердження цільового використання кредиту пред'являються наступні: Договори, що підтверджують цільове використання кредитних коштів, повинні відповідати вимогам чинного законодавства, містити істотні або необхідні умови для договорів даного виду - ст. 432 ГК РФ.

У договорах поставки може бути не обумовлена сума договору, в такому випадку він, як правило, містить посилання на специфікації та інші тому подібні документи, в яких вказується ціна певної партії товару, тобто поставка товару передбачена окремими партіями протягом тривалого періоду. Якщо ж у договорі взагалі відсутня згадка про його вартість, такий договір вважається неукладеним, оскільки сторонами не досягнуто згоди по одному з його істотних умов - вартості. Чи всі договори щодо цільового використання кредиту повинні бути надані одразу на етапі розгляду питання про надання кредиту? У разі кредитування на поповнення оборотних коштів в режимі кредитної лінії додатково надавати договори можливо і в процесі кредитування. Контрагенти позичальника, як правило, перевіряються службою безпеки банку на наявність претензій.

У разі відсутності так званих «стоп-факторів», кредитний працівник банку підтверджує проведення платежу за рахунок наданого позичальнику кредиту. Що робити, якщо угода не відбулася, і контрагент повернув платіж, здійснений за рахунок кредитних коштів? У такому випадку необхідно подальші дії погодити з кредитним працівником банку. Як варіант, це може бути погашення відповідної частини кредиту, якщо ви користуєтеся відновлювальної кредитної лінії, то в подальшому, за рахунок утвореного вільного (незавантаженого) ліміту по лінії, ви зможете перерахувати цю суму за іншою угодою.

Якщо ви користуєтеся кредитом або невідновлюваної кредитної лінії, можливе перерахування повернутої суми кредитних коштів на розрахунковий рахунок без погашення кредиту по іншій угоді узгодженої з кредитним працівником або просто погашення відповідної частини кредиту, оскільки в даному випадку ліміт не відновлюється. Повернення рано чи пізно будуть відстежені банком-кредитором, та якщо ви не потурбувалися про подальше цільове використання повернутих по нездалим угодами кредитних коштів, то це буде свідчити про вашу халатність в кращому випадку, або про спробу відведення кредитних коштів з підприємства, в залежності від подальшого використання даних коштів. Тобто буде дана відповідна оцінка вашої благонадійності як позичальника.

Подібні прецеденти нецільового використання кредиту можуть створити проблеми в подальшому при розгляді питання про новий кредит. При виявленні нецільового використання кредитних коштів банк має право (якщо це зазначено в кредитної документації) зажадати дострокового погашення кредиту. Цвітана Валенкова, спеціально для "Занімаем.ру" Оцініть: Друзям це теж може бути корисно: Повернення до списку

Перекладено: zanimaem.ru


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Регіональний банк розвитку м Уфа - кредити, послуги банку Про банк Історія Регіонального банку розвитку ... Більше

У банкоматах Інтеркоммерца з'явилася можливість зміни PIN-коду карт 27 серпня 2012 15:58 Банк Інтеркоммерц запровадив нову послугу для ... Більше

Сільськогосподарський кредит Ощадбанку, кредит фермеру в банку Уралфінанс Ми продовжуємо інформувати читачів Занімаем.ру ... Більше

Комісія банку за кредитом: комісія за видачу кредиту, за обслуговування кредиту Практично всі банки, рекламуючи кредитні продукти (кредитні карти, споживчі, автокредити, іпотеку) великим ... Більше

Інтерв'ю про іпотеку Абсолют Банку, особливості іпотечних програм, отримання кредиту Перша власна програма іпотечного кредитування з'явилася у ... Більше

Популярне