Главная » Що потрібно знати якщо ви вирішили взяти кредит » Арешт майна боржника - накладення арешту при неповерненні кредиту


Арешт майна боржника - накладення арешту при неповерненні кредиту

Арешт майна боржника - накладення арешту при неповерненні кредиту

З чого все починається?

Проблемна заборгованість є предметом постійної уваги банку. Робота з проблемними кредитами являє собою сукупність процедур і способів, які використовуються банком відповідно до проведеної кредитною політикою і діючою системою управління кредитним ризиком.

Основна робота з проблемною заборгованістю відбувається в міру її виявлення на стадії кредитного моніторингу. Схема роботи банку з проблемною заборгованістю, як правило, включає розробку комплексу заходів по оздоровленню, погоджувальні процедури (стягнення заборгованості з поручителя або гаранта, звернення з повідомленням до страховика, уступка вимоги, переведення боргу, залік взаємних вимог і т.д.), реструктуризація заборгованості, звернення до способів виконання зобов'язань за кредитним договором (реалізація прийнятого забезпечення). Однак, у випадку, коли банк надав кредит без належного забезпечення або реалізація забезпечення не дозволила погасити повністю проблемний кредит, наступає етап примусового стягнення кредиту за допомогою нотаріальної контори та вчинення виконавчого напису, а також звернення до суду. При відсутності або недостатності коштів по всіх вжитим процедурам пошуку вторинних джерел погашення кредиту готуються матеріали для звернення до суду. При розгляді справ у суді банк направляє свого представника для участі в судових засіданнях.

За результатами розгляду справи суд виносить судове рішення, в якому містяться вимоги до кредитоотримувачу відповісти за банківськими зобов'язаннями. Суд допомагає банку виявити, які джерела доходу та активи кредитоотримувача можна звернути в погашення кредиту. Після одержання виконавчого документа про стягнення заборгованості банк самостійно виставляє платіжне вимогу в безспірному порядку до рахунку боржника. При відсутності коштів у боржника банк на підставі виконавчих документів повинен звернутися до господарського суду із заявою про порушення виконавчого провадження та звернення стягнення на майно боржника.

Контроль за ходом стягнення коштів з боржника в судовому порядку зазвичай здійснює юридична фірма або служба безпеки.

Що таке арешт майна?

Арешт майна полягає в опису майна, грошових коштів та оголошення заборони розпоряджатися ними.

Він відбувається за рішенням суду і застосовується при виконанні судових рішень у якості заходів щодо забезпечення позову. Арешт тягне за собою обмеження у правах на майно і піддатися йому може будь-яке майно громадян, за винятком того, яке становить предмети першої необхідності. При арешті майна можливі два варіанти розвитку подій: або арештоване майно залишається у власника на відповідальному зберіганні, або воно передається на зберігання третім особам або установам.

Дане майно не може бути продано, подаровано, знищено, закладено, надано в оренду і т.д. Оформляється арешт спеціальним актом, в якому вказується судовий виконавець, ПІБ стягувача та боржника, підстави проведення арешту, а також докладна характеристика предметів майна і їх вартості.

Трохи практики

Накладення арешту на майно боржників - це найбільш поширений спосіб забезпечення позовних вимог. Заяви про забезпечення позову подаються і задовольняються в більшості своїй в тому випадку, якщо заявнику відомо про наявність відповідного майна у боржника.

Більш того, заявник повинен мати можливість підтвердити факт наявності со-відповідності майна. Підступ полягає в тому, що на практиці кредитна організація такою можливістю не розташовує. Тому у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують наявність відповідного майна у боржника, суди часто відмовляють кредитної організації в накладенні арешту. Дана проблема має декілька рішень. По-перше, при укладенні кредитного договору кредитор може отримати від позичальника документально підтверджену (в тому числі - нотаріально засвідченими копіями документів) інформацію про наявність відповідного майна.

Але дана процедура не тільки забирає багато часу, але і може сприяти відтоку потенційних позичальників банку. Другий варіант - подача заяви про накладення арешту на майно, що перебуває за місцем проживання відповідача. Банк припускає, що за місцем проживання (фактичної реєстрації) позичальника є предмети домашнього вжитку, побутова техніка та інше майно, на яке може бути накладено арешт у забезпечення виконання зобов'язань позичальника. Тобто вимога про накладення арешту на майно без його індивідуалізації є цілком правомірним.

Однак така позиція розділяється далеко не всіма судами і суддями, ряд з яких розглядає це як ризик утиску інтересів відповідача і третіх осіб.

Важливо знати!

У відповідності з законодавством стягнення боргу не може бути звернено на імущі-ство громадян за встановленим переліком.

На сьогоднішній день цей перелік включає: ? - житлове приміщення, якщо воно є єдиним для боржника; ? - землі, на яких розташовано це приміщення; ? - предмети домашньої обстановки; ? - майно для занять професійною діяльністю; ? - продукти харчування. До недавнього часу в список майна, що не підлягає вилученню, входили також дач-ні наділи. Тепер вони з цього списку виключені.

Найбільш «привабливе» майно для накладення арешту:

Арешт грошових коштів, що знаходяться на вкладі, в ході виконавчого провадження особливо актуальне, оскільки даний вид майна має підвищену ліквідністю.

Однак постає питання: чи має право банк списати грошові кошти, що знаходяться на вкладі боржника, якщо вкладник одночасно є боржником банку? З позиції ст. 410 ЦК України зобов'язання припиняється повністю або частково заліком зустрічної однорідної вимоги, строк якої настав або строк якої не зазначений чи визначений моментом запитання. Для зарахування досить заяви однієї сторони.

Тобто кредитна організація вправі за заявою в односторонньому порядку - навіть при відсутності згоди вкладника - зарахувати його грошові кошти в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором. Логічно, що кредитні організації прагнуть накласти арешт на найбільш ліквідне майно, до якого в першу чергу відноситься автотранспорт, що належить позичальникам. Однак, судова практика в даному випадку далеко не однозначна: ряд судів відмовляється накла-дивает арешт у разі, якщо кредитна організація не здатна підтвердити факт належності автотранспорту відповідачу. Інші ж суди самостійно за клопотанням позивача роблять відповідний запит до органів ГИБДД. Арешту, у випадку невиконання позичальником своїх зобов'язань, піддається не тільки його майно, але і майно інших відповідачів (поручителів).

Тим не менш, суди, насамперед, виходять з необхідності задовольнити вимоги стягувача за рахунок майна самого позичальника, і тільки при відсутності такого майна стягувати заборгованість із поручителів. Катерина Трубовіч, спеціально для Занімаем.Ру Оцініть: Друзям це теж може бути корисно: Повернення до списку

Перекладено: zanimaem.ru


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

НОМОС-БАНК - кредити, вклади, іпотека, відгуки про банки Відкрите акціонерне товариство «НОМОС-БАНК» внесено Банком Росії в КГР 15.12.1992, номер ліцензії - 2209.Актуальна ... Більше

Відмінності кредитних і дебетових карт Банківські карти бувають двох видів: дебетові та кредитні.На дебетову (розрахункову) ... Більше

Агробізнес Пермського краю отримає майже півмільярда субсидій по кредитах 3 квітня 2012 16:38 Виробники сільськогосподарської продукції в Пермському краї в 2012 році можуть ... Більше

Регіональний банк розвитку м Уфа - кредити, послуги банку Про банк Історія Регіонального банку розвитку ... Більше

Тенденції розвитку інтернет-банкінгу в Росії Інтернет-Банк (ІБ) для клієнтів - ... Більше

Популярне