Главная » Послуги кредитного брокера. Вартість послуг кредитного брокера. Вибір брокера » Документи для кредиту юридичних осіб - банківські кредити юридичним особам


Документи для кредиту юридичних осіб - банківські кредити юридичним особам

Кредити малому бізнесу надає банк Інтеза

Побіжний аналіз сайтів великих банків показує, що повного переліку документів, які необхідно надати позичальнику - юридичній особі для отримання кредиту, на них немає. Причина, швидше за все, одночасно маркетингова і психологічна: як правило, людина, вперше оформляє кредит на юридичну особу, при вигляді повного переліку документів приходить в тихий жах. Насправді, нічого страшного чи нереального в цьому переліку немає.

Розкрити цю штучну «завісу таємниці» про те, які документи необхідні для отримання кредиту, як їх швидше і правильно зібрати, ми і розповімо в цій статті.

Обмовимося відразу, документи, про які нижче піде мова, за великим рахунком, типові для всіх банків. По-перше, є вимоги Центрального банку по мінімальному пакету документів, на підставі яких банк має оцінювати потенційного позичальника і його бізнес. По-друге, кредит для юридичної особи відрізняється від кредиту громадянину за складністю оцінки ризику повернення і платоспроможності - і суми більше, і особливості формування доходів інші.

У нинішніх (посткризових) умовах банки, можна сказати, «тричі дмуть на холодну воду», максимально досконально вивчаючи бізнес позичальника, щоб мінімізувати проблеми з поверненням боргу в майбутньому.

Саме тому реально дивіться на рекламні посили виду «кредит за три дні» - як правило, дрібним шрифтом буде приписка типу «з моменту подання повного пакета документів».

Повний пакет документів можна умовно розділити на три частини: установчі документи, бухгалтерська і фінансова звітність, загальна інформація по бізнесу. Крок 1: Установчі документи

Якщо ви отримує кредит у банку, в якому у вас відкритий розрахунковий рахунок, то надавати повний пакет установчих документів вам не доведеться - вони є в юридичній справі, яке формується при відкритті рахунку. вас попросять надати тільки зміни, що вносилися в установчі документи (статут, установчий договір, склад засновників, директор, головний бухгалтер). Якщо ви звертаєтеся за кредитом в інший банк, тоді вам в обов'язковому порядку доведеться надати повний пакет документів, який підтверджує, що така юридична особа існує, і ви маєте до нього безпосереднє відношення: 1) Копія рішення про створення ТОВ (або установчого договору і протоколу зборів засновників) 2) Копія свідоцтва про взяття на податковий облік (ІНН) 3) Копія свідоцтва про реєстрацію юридичної особи (індивідуального підприємця) 4) Копія статуту та змін до нього. Важливо - і статут, і зміни повинні мати відмітку про реєстрацію в податковій інспекції 5) Копії платіжних доручень про повну оплату статутного капіталу 6) Копії наказів про призначення діючого директора і головного бухгалтера 7) Копії паспортів засновників, директора, головного бухгалтера.

Як правило, банки обмежуються першими двома сторінками і сторінкою з пропискою, але можуть попросити і всі сторінки. На підставі цих документів служба безпеки банку здійснює перевірку не лише юридичної особи (існує чи ні, чи має арбітражні / судові / податкові претензії / позови, кредитна історія), але і фізичних осіб, які є засновниками, директором, головним бухгалтером.

Якщо хтось із перелічених осіб є так званим «номіналом», мав судимості, має проблемну особисту кредитну історію в кредитних організаціях - швидше за все, що по такій кредитній заявці буде відмова, причому, як правило, без пояснення причин. За часом така перевірка займає в середньому 2-5 днів, але може і більше, якщо структура власності досить складна, наприклад, якщо засновником чи засновниками є юридичні особи. У цьому випадку, швидше за все, попросять аналогічний пакет документів по засновникам, поки не з'ясують всіх фізичних осіб, так чи інакше є непрямими власниками бізнесу.

Ще одна причина, по якій з високою часткою ймовірності відмовлять - якщо юридична особа зареєстрована менше одного року.

Дана вимога прописано в положеннях Центрального банку, і мало хто з банків знаходить спосіб його легітимно обійти. Якщо раніше бізнес вівся від імені іншої юридичної особи, краще в момент подачі кредитної заявки сказати про це кредитному менеджерові, одночасно прокоментувавши причину зміни юридичної особи - банки це завжди насторожує. У цьому випадку доведеться додатково надати повний пакет документів (не тільки юридичних, але і бухгалтерських) за попереднім юридичній особі, при цьому «спадкоємність» бізнесу можливо буде довести тільки по спільності засновників у попередньому і чинному юридичних особах. Крок 2: Бухгалтерська і фінансова звітність

Найбільш об'ємний пакет - це бухгалтерська та фінансова звітність. Її аналізують, що називається, вздовж і впоперек - тому що, виходячи з цієї інформації, кредитний менеджер повинен зробити висновок: а чи здатне буде підприємство обслуговувати взятий кредит і своєчасно його повернути? Обов'язково попросять офіційну звітність: 1) Для підприємств з спрощеною системою оподаткування - Декларації про сплату ЕНВД, спрощеного податку за всі періоди попереднього і поточного років; Для підприємств з загальною системою оподаткування - Копії балансу та звіту про прибутки і збитки за останні 5 кварталів.

 На всій звітності обов'язкова наявність штампа про прийняття податкової інспекції, або копія реєстру з відміткою пошти про прийняття рекомендованого листа, або роздруківка квитанції про приймання звітності з використанням електронного цифрового підпису. 2) Копії платіжних доручень про сплату ЕНВД, податку на прибуток.

Ці документи можуть попросити одночасно з подачею кредитної заявки і проаналізувати практично відразу, щоб прийняти експрес-рішення про видачу або невидачу кредиту. У цьому зв'язку зазначимо наступне: порожні або мінімальні декларації (наприклад, складаються для оптимізації оподаткування) можуть призвести до відмови. Багато банків консервативно підходять до оцінки фінансового стану потенційного позичальника: якщо бізнес дійсно ведеться, декларації не можуть бути порожніми.

Ідеальний варіант - коли весь бухгалтерський облік «білий». Причиною відмови може стати і бухгалтерська збитковість підприємства.

Зрозуміло, що це може робитися з метою відходу від сплати податку на прибуток, але, з формальної точки зору, банк може поставити запитання: якщо бізнес збитковий, як ви збираєтеся обслуговувати кредит? До того ж, за правилами бухгалтерського обліку, на собівартість відносяться сплачуються за кредитом відсотки тільки в розмірі ставки рефінансування, а решта - за рахунок прибутку. Далі - більше: 1) Оборотно-сальдова відомість по всіх рахунках бухгалтерського обліку.

2) Розшифровка основних фондів - будівлі, обладнання, транспорт, використовувані в бізнесі. Чим більше - тим краще - бізнес для банку в цьому випадку виглядає серйозніше. Є, правда, і зворотна сторона: швидше за все, банк захоче це все в заставу за кредитом.

Якщо у вас є дороге майно, використовуване в бізнесі, але не поставлене на баланс (наприклад, купили верстат «за дешево» за готівковий розрахунок), обов'язково треба скласти управлінську довідку, в якій вказати все це майно.

Будьте готові до того, що банк захоче оформити це майно як заставу. 3) Складська довідка - перелік товарів, наявних на складі у даний момент часу за закупівельними і ринковими цінами. 4) Картки рахунків обліку руху готівкових та безготівкових грошових коштів.

На підставі цих даних буде робитися висновок про те, за що ви гроші отримуєте і на що ви їх витрачаєте. Примітка: якщо ви думаєте збільшити кредитну привабливість свого підприємства шляхом збільшення оборотів по розрахункових рахунках за рахунок частого перекладу власних коштів між розрахунковими рахунками в різних банках - поспішаю попередити - ця операція відразу буде видно по картці 51-го рахунку, і банк сальдірует такі внутріфірмові розрахунки .

5) Розшифровка дебіторів - повний перелік усіх, хто вам повинен із зазначенням дати виникнення заборгованості та планового терміну гасіння. Цей і наступний пункт не дуже люблять бухгалтера - частина інформації приходиться збирати вручну. 6) Розшифровка кредиторів - повний перелік, кому ви повинні, коли утворилася заборгованість і коли ви плануєте погасити.

7) Розшифровка 76-го рахунку - це інші дебітори і кредитори.

  8) Відомості про борги підприємства - офіційна заборгованість за банківськими кредитами, приватним та іншим позикам, векселях. 9) Копії касових книг. 10) Калькуляції та прайси на вироблену і реалізовану продукцію (послуги).

11) Рахунки-фактури та накладні з цінами на основні види придбаного для виробництва сировини, товарів для перепродажу. На основі цієї інформації банк буде розраховувати маржинальний дохід вашого бізнесу. Тут не треба копіювати всі рахунки-фактур і накладні - достатньо кілька штук по основних позиціях.

12) Довідка про постійні (накладних) витрат: скільки ви витрачаєте на оренду приміщень, оплату комунальних послуг, транспорт, зв'язок, зарплату. Не варто лякатися цього переліку. Якщо бухгалтерський облік у вашій організації автоматизований і нормально ведеться (всі документи обробляються в розумні терміни та рахунки закриваються в належний час), то зробити відповідні вивантаження з програми (тієї ж «1С») для бухгалтера - години дві невідривної роботи максимум.

Більшість банків просять перераховані бухгалтерські розшифровки в електронному вигляді - їм же аналізувати простіше і швидше. Як правило, вся ця інформація у вигляді електронних таблиць надсилається електронною поштою. У рідкісному випадку вас можуть попросити роздрукувати, зшити, підписати і підставити друк.

На додаток до перерахованої бухгалтерської звітності вас попросять надати з усіх банків, де у вас відкриті розрахункові рахунки: 1) Довідку про обороти, 2) довідку про наявність \ відсутність картотеки № 2, 3) Довідку про позикової заборгованості.

Ці документи краще запитати в обслуговуючих банках заздалегідь, наприклад, відразу після того, як буде отримано «добро» по лінії безпеки. Краще оформити трьома різними запитами, зробити в двох примірниках, один з яких з відміткою банку повинен залишитися у вас. У деяких банках такі запити можна направляти за системою клієнт-банк або інтернет-банк.

Обов'язково уточніть цей момент - це заощадить Вам час на підготовку документів.

Всі ми живемо в Росії і чудово розуміємо, що не завжди бухгалтерська звітність відображає реальний стан фінансів в бізнесі.

Це розуміють і в банках. Саме тому з'явилося таке поняття як «управлінська звітність». Що вона в себе включає: 1) Реальні дані про виручку від реалізації.

Не надходження на розрахунковий рахунок, а саме реальний обсяг реалізованих товарів та послуг.

Від бухгалтерської виручки він, як правило, відрізняється на величину розрахунків готівкою грошовими коштами (які по «якимсь» причинами не знайшли відображення по касі), умовними взаєморозрахунками і т.д. Якщо управлінська виручка від реалізації відрізняється від бухгалтерської, можуть попросити пояснити причини розбіжностей і «підтверджуючі документи». У моїй практиці в якості підтверджуючих документів приймалися рукописні блокноти директора, в якому він для себе фіксував особливі надходження виручки 2) Реальні витрати на ведення бізнесу: вище вже згадувалася довідка про накладні витрати плюс витрати на закуп сировини, матеріалів і т.д.

Сюди, зокрема, також можна включати витрати, які за офіційною бухгалтерії не проходять.

На основі цієї інформації банк буде розраховувати реальний прибуток, що формується в бізнесі, тому складання цієї звітності необхідно ретельним чином контролювати.

Не завжди бухгалтера розуміють різницю між бухгалтерським виручкою і управлінської - з цим завданням, як правило, добре справляються фінансисти. Якщо в якості мети кредиту ви позначили реалізацію якогось проекту, тоді від вас запитають розрахунки рентабельності та грошового потоку по проекту - по суті маленький бізнес план, а точніше прогнозний фінансовий потік (cash flow). Крок 3: Інформація про бізнес

Наступна група документів - я їх називаю «документи про бізнес» - документальне свідчення того, що бізнес реально функціонує. Сюди відносяться копії документів: 1) Підтверджуючих право власності на використовуване в бізнесі майно (будівлі, приміщення, устаткування) та \ або відповідні договори оренди. 2) Договору з основними постачальниками і покупцями.

Чим більш значимі для вашої території підприємства - тим краще - у банку більше впевненості в успіху вашого бізнесу (якщо, наприклад, вашим клієнтом є «Газпром»). Якщо на етапі вивчення вашого бізнесу банк «виявить» наявність у підприємства або засновників майно типу нерухомості, дорогих іномарок - з високою часткою ймовірності банк захоче взяти їх в заставу по запитуваній кредитом в якості забезпечення гарантії повернення кредиту. Для оформлення застави вам доведеться надати документи, що підтверджують: 1) право власності Для об'єктів нерухомості - свідоцтво про державну реєстрацію права власності Для автотраснпорта - копії паспорта транспортного засобу Для обладнання - копії паспортів; 2) виникнення права власності (як правило, це договір купівлі- продажу); 3) отримання і оплату (рахунки-фактури, накладні, платіжні доручення, розписки); 4) якщо майно купувалося в шлюбі - нотаріально завірена згода чоловіка на заставу або копію шлюбного контракту (якщо такий є).

Фінансовий аналіз перерахованих документів займає звичайно від одного до двох тижнів. В цей же час представники банку виїжджають на «місце ведення бізнесу»: в офіс, на склад, виробництво - щоб переконатися, що підприємство реально існує і веде свою діяльність.

Ближче до кінця цих двох тижнів стане попередньо зрозуміло наскільки реально отримати кредит. Якщо ви потенційно згодні з таким можливим рішенням (остаточний вердикт виноситься на засіданні кредитного комітету за фактом підготовки всіх перерахованих вами документів та укладення кредитного експерта), має сенс замовити в податковій поліції: 1) довідку про стан заборгованості перед бюджетом та позабюджетними фондами; 2) довідку про відкриті розрахункових рахунках; 3) виписку з єдиного реєстру юридичних осіб. В залежності від моторності податкової ці документи готуються від трьох днів до двох тижнів.

З приводу виписки з ЕГРЮЛ: уточніть відразу в банку, чи потрібно вам її запитувати, тому що деякі банки мають можливість самостійно отримати цю інформацію з податкової інспекції.

Якщо з'ясується, що ви маєте заборгованість перед бюджетами - нічого страшного: треба розібратися в причинах.

Найчастіше податкова інспекція із запізненням розносить по особових рахунках надійшли від платників податків кошти. У цьому випадку треба докласти до довідки копії платіжних доручень, з яких явно випливає, що заборгованість погашена. Банки такі ситуації сприймають адекватно.

Будьте готові до того, що банки зажадають засновників і директора виступити поручителями по запитуваній кредитом.

Це не тільки поширена практика, але й вимоги Центрального банку.

Тому до подачі заявки на кредит уточніть цей момент у кредитного менеджера і отримаєте попередню згоду засновників та директора. У разі, якщо поручителем по кредиту буде виступати інша юридична особа, доведеться готувати аналогічний пакет документів і по поручителю - його банк буде аналізувати точно також (а що буде, якщо ви не зможете обслуговувати / повертати кредит і поручителю доведеться виконувати ваші кредитний зобов'язання - зможе Чи він?) На закінчення хотілося б відзначити декілька моментів. По тексту часто використовувався вираз «банк може попросити».

Формально, банк не може від вас нічого вимагати на етапі розгляду кредитної заявки, проте якщо ви відмовите у «проханні», вам без пояснення причин можуть просто-напросто відмовити в наданні кредиту.

Банки не люблять «укритті» клієнтів - це посилює підозри: «... ага, щось приховують, значить, темнять, швидше за все, можуть не повернути кредит - краще не дамо ... на всяк випадок». У статті названо основні документи, які вам обов'язково доведеться надати. Разом з тим, кожен банк по-своєму аналізує позичальників і може «просити» та інші документи.

Мені, наприклад, довелося надати свідоцтво про народження. Незважаючи на уявний великий пакет документів, зібрати його можна досить оперативно при правильній організації роботи співробітників: бухгалтерія, фінансисти. Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам при оформленні кредитної заявки і заощадить масу дорогоцінного для бізнесу часу.

Никанор Бабурін, спеціально для Занімаем.Ру

20 вересня 2010


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Банк "ФІНАМ" - оформити картку стало простіше! З 1 березня ... Більше

Сбербанк Росії в г Самара - робота відділень, адреси філій, кредити, послуги У 1855 році, ... Більше

Сбербанк Росії в г Нижній Новгород - робота відділень і філій, кредити, послуги Ощадбанк в ... Більше

Хто повинен платити за шахраїв? Той, хто хоч раз ставав жертвою "карткового" шахрайства погодиться, що втратити гроші з ... Більше

Автокредитування в ОТП Банку Марія Колос, керівник продукту Автокредитування відділу Кредитних продуктів Дирекції продуктів ОТП Банку, розповідає порталу ... Більше

Популярне