Главная » Поради експертів перш ніж узяти кредит » Зобов'язання поручителя - виконання зобов'язань по кредиту


Зобов'язання поручителя - виконання зобов'язань по кредиту

Зобов'язання поручителя - виконання зобов'язань по кредиту

Хто такий поручитель? Які зобов'язання він бере на себе? У яких випадках можна розраховувати на звільнення поручителя від боргів? Про це порталу «Занімаем.Ру» розповідає Олег Сухов, адвокат Адвокатської палати м. Москви, провідний юрист «Першого Столичного Юридичного Центру».

«Занімаем.Ру»: Олег, розкажіть, хто такий поручитель і які його зобов'язання. Олег Сухов: Поручитель - це особа, яка бере на себе обов'язок перед кредитором іншої особи відповідати за виконання останнім його зобов'язань повністю або в частині. При невиконанні або неналежному виконанні боржником забезпеченого порукою зобов'язання поручитель і боржник відповідають перед кредитором солідарно, тобто разом, на рівних підставах. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, як і боржник, включаючи сплату відсотків, відшкодування судових витрат по стягненню боргу та інших збитків кредитора, викликаних невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання боржником, якщо інше не передбачено договором поруки.

Багато хто не знає про таке поняття як Поручитель, які права і обов'язки покладаються на поручителя в силу закону, що в більшості своїй для осіб, звалює на себе ярмо «Поручництва», стає обтяжливою проблемою. Необхідно знати - якщо особа (Позичальник), за яке ви поручилися, перестане виконувати покладені на нього обов'язки щодо повернення позики, такі обов'язки доведеться виконувати вам, як поручителю. При цьому закон не передбачає ніяких поблажок чи пільг при пред'явленні вимог до Поручителя в частині погашення виниклого боргу. «Занімаем.Ру»: Невже немає таких ситуацій, коли поручитель може бути звільнений від виплати боргів? О.С.: Ні, Законом все ж передбачені випадки, коли Поручитель звільняється від відповідальності щодо повернення позики, якщо Позичальник перестав його оплачувати.

Перше, якщо позичальником є організація, то з моменту її ліквідації, Поручитель звільняється від обов'язку повернення отриманого Позичальником кредиту. Друге, якщо позичальником є фізична особа, тобто людина, то Поручитель звільняється від обов'язку погашення кредиту у випадку смерті Позичальника. Третє, спадкоємці поручителя повинні виконувати обов'язки з погашення кредиту несумлінного позичальника тільки за умови вступу в спадщину Поручителя і тільки в частині отриманого спадкового майна. У разі, якщо спадкоємці не вступили в спадщину Поручителя, на них не переходить обов'язок спадкодавця-Поручителя. «Занімаем.Ру»: Давайте зупинимося на першому випадку: поручительство щодо позичальника-організації.

Які статті закону тут застосовуються? О.С.: На підставі ст. 419 ГК РФ зобов'язання будь-якої організації припиняються з моменту її ліквідації. У відповідності зі статтею 367 ЦК РФ порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання, а також у разі зміни цього зобов'язання, що тягне збільшення відповідальності або інші несприятливі наслідки для поручителя, без згоди останнього. Таким чином, якщо при припиненні діяльності організації припиняються всі її зобов'язання перед третіми особами, відповідно припиняються і зобов'язання у Поручителів за таку організацію.

«Занімаем.Ру»: А якщо позичальником є громадянин і він помирає, чи виникає у Поручителя обов'язок перед Банком в погашенні кредиту? О.С.: На це питання відповідає пункт 1 статті 418 ГК РФ, відповідно до якого встановлено, що зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо виконання не може бути проведено без особистої участі боржника, або зобов'язання іншим чином нерозривно пов'язане з особою боржника. З даної правової норми випливає, що смерть громадянина-боржника тягне припинення зобов'язання, якщо тільки обов'язок його виконання не переходить у порядку правонаступництва до спадкоємців боржника або іншим особам, зазначеним у законі.

Тобто у випадку смерті боржника і при відсутності правонаступників, поручителі ніяких зобов'язань перед Банком виконувати не повинні, так як ці зобов'язання є припиненими. Верховний Суд РФ Ухвалою від 29.08.2007 N 34-В07-12 визнав, що збереження після смерті боржника зобов'язання за кредитним договором та договором поруки суперечить ст. ст. 361, 367, 418 ЦК РФ. Тобто нормами ЦК РФ про поручительство не передбачено перехід до поручителя в порядку правонаступництва обов'язків по виконанню зобов'язань боржника в разі його смерті.

Зобов'язання поручителя обмежено лише обов'язком нести відповідальність за боржника, а не виконувати зобов'язання за нього. У зв'язку з цим обов'язок по збереженню після смерті позичальника зобов'язань за кредитним договором та договором поруки перед Банком трактуються Верховним судом РФ, що суперечать ст. ст. 361, 367, 418 Цивільного кодексу Російської Федерації.

«Занімаем.Ру»: Давайте тепер роз'яснимо ситуацію з порукою, переходять у спадщину. Отже, уявімо ситуацію, що батьки, по відношенню до яких особа є прямим спадкоємцем першої черги, були поручителями і зобов'язані виконувати обов'язки з погашення величезної суми грошей за несумлінного позичальника. Чи перейде цей обов'язок на спадкоємців?  

О.С.: Відповів на дане питання Верховний Суд РФ, який вказав наступне: спадкоємець відповідає по обов'язках спадкодавця-поручителя перед кредитором в межах вартості спадкового майна. У решти ж частини зобов'язання поручителя припиняється у зв'язку з неможливістю виконання. Якщо спадкоємець не вступає у спадок, обов'язки спадкодавця-поручителя на нього не поширюються.

Хотів би відзначити, що озвучені правила дуже важливі, і вони мають необхідне практичне застосування. У моїй практиці не раз зустрічалися судові прецеденти, коли поручителі, не володіючи викладеної вище інформацією, несли обов'язки поручителів і оплачували борги як за померлих, так і за ліквідованих боржників, при цьому суми таких боргів деколи були дуже істотними. Соня Коркодінова, спеціально для «Занімаем.Ру» Оцініть: Друзям це теж може бути корисно: Повернення до списку

Перекладено: zanimaem.ru


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Московський Банк Реконструкції і Розвитку - кредити МБРР Про банк Московський Банк Реконструкції ... Більше

Банк Солідарність г Самара - кредити, послуги банку Про банк ВАТ КБ «Солідарність» був зареєстрований в Самарі 23 жовтня 1990.Першим президентом банку стала Галина ... Більше

Ханти-Мансійський банк: вклади, кредити, карти, відгуки клієнтів Відкрите акціонерне товариство «Ханти-Мансійський банк» внесено Центральним банком РФ в КГР 27.07.1992, ... Більше

Детальна інформація Перекладено: zanimaem.ruПохожие статьи:Бізнес в умовах кризи, вплив кризи на бізнесХоум Кредит спростив всю наявну клієнтську документаціюДизайн ... Більше

Іпотека Нордеа Банку стає ще доступнішим З 27 серпня 2012 Нордеа Банк скорочує перелік необхідних ... Більше

Популярне