Главная » Поради експертів перш ніж узяти кредит » Сергій Шпетер Головне завдання професійного колектора встановити контакт із боржником


Сергій Шпетер: «Головне завдання професійного колектора - встановити контакт із боржником»

Промсвязьбанк представив нову технологію прийому платежів по картах

Число прострочених кредитів у загальній масі виданих позик - показник «здоров'я» економічної системи, здатності позичальників повертати позики і здатності банків розумно отримувати прибуток з цих банків. Яке кількість прострочених кредитів на сьогоднішній день? Що станеться в майбутньому з простроченими активами банків?

Що загрожує позичальникам? Які закони регулюють діяльність колекторських агентств, чия роль на ринку кредитів стала такою важливою? На запитання «Занімаем.Ру» відповів Сергій Шпетер, старший віце-президент боргового агентства «Пристав».

Занімаем.Ру: Які проблеми розглядалися на презентації "Рус-Рейтингу", що відбувся 21 вересня?

Сергій Шпетер: У ході презентації «Огляд і оцінка проблемних активів: потенціал ринку» було розглянуто низку актуальних питань з управління проблемною заборгованістю. Зокрема, дослідження «Рус-Рейтингу» показало, що обсяг прострочених кредитів у Росії продовжує збільшуватися і до кінця року може досягти 70 мільярдів доларів. Поточний обсяг угод з непрацюючими кредитами в Росії становить близько 1 мільярда доларів США або 2% потенційного обсягу ринку, причому гнітючий обсяг непрацюючих активів припадає на топ-30 російських банків.

Основна ідея огляду полягає в тому, що стимулювання розвитку ринку непрацюючих кредитів корпоративним позичальникам сприятиме більш якісному та ефективному функціонуванню російського фінансового ринку і економіки в цілому.

Занімаем.Ру: Як змінилася кількість прострочених заборгованостей за кредитами?

С. Ш.: На сьогоднішній день можна говорити про те, що спостерігається зростання числа виданих роздрібних кредитів. Однак відносна частка простроченої заборгованості в портфелях російських банків продовжує залишатися на високому рівні.

Якщо, згідно зі статистикою Центрального банку Росії, за підсумками червня 2010 року вона становила 234 108 мільйонів рублів при обсязі виданих кредитів 2623692, то за підсумками липня - 238 380 000 000 рублів при обсязі виданих кредитів 2673643 мільйонів рублів. За нашими прогнозами, загальний обсяг простроченої заборгованості буде продовжувати збільшуватися, однак у відносному вираженні темпи зростання сповільняться, так як. буде зростати видача нових кредитів. Занімаем.Ру: Банки стали виставляти на продаж проблемні активи.

У чому причина невисокої активності на цьому ринку?

С. Ш.: Розвиток ринку управління проблемними активами в даний момент, дійсно, йде повільними темпами. У числі основних причин - відсутність єдиної методики оцінки поганих активів, недостатня готовність ряду банків до розкриття інформації та труднощі з розвитком ринкової інфраструктури, включаючи механізми обміну інформацією та поява спеціалізованих торгових платформ.

Зокрема, вищезгадане дослідження агентства «Рус - Рейтинг» показало, що учасники ринку не мають єдиної методикою оцінки проблемних боргів, банки не готові продавати портфелі заборгованостей за низькими цінами, а інвестори не можуть прийняти справедливе рішення по портфелях зважаючи на недостатню інформації, яку надає банк . Сегмент купівлі-продажу боргових зобов'язань поки знаходиться на стадії становлення, однак на тлі наслідків економічної кризи пропозиція з боку банків з продажу портфелів істотно зростає. Сьогодні головним стимулом продажу поганих боргів для банків виступить відміна пільгового режиму резервування, який діяв до 1 липня.

Раніше багато банків були не готові продавати борги, тепер же вартість обслуговування цих активів стала занадто висока. Крім цього, зростання прострочення на балансі стримує активне кредитування, без якого неможливо відновлення і розвиток економіки країни.

Занімаем.Ру: Як продаж проблемних активів може позначитися на позичальниках в стані дефолту?

С. Ш.: Після продажу боргу всі питання, пов'язані з подальшим стягненням заборгованості, вирішує новий кредитор, тобто в даному випадку колекторське агентство. Якщо ми бачимо, що людина не шахрай, що він не ухиляється від сплати боргу, але на даний момент зіткнувся з фінансовими труднощами, наприклад, втратив роботу, але активно займається пошуком і має високі шанси отримати нову посаду, ми можемо реструктуризувати заборгованість, скласти індивідуальний графік погашення виходячи з фінансових можливостей позичальника, але він повинен переконати нас у серйозності своїх намірів.

На жаль, поки не прийнятий закон «Про стягнення простроченої заборгованості», колекторські агентства не можуть ні передавати, ні отримувати інформацію з «Бюро кредитних історій».

Професійне колекторське співтовариство активно працює над цим питанням, так як вважає справедливим той факт, що позичальник, повністю погасив кредит перед колекторським агентством, може виправити свою кредитну історію. Занімаем.Ру: В яких випадках позичальника «захистять» антиколектори?

С. Ш.: Не зовсім зрозуміла постановка питання - захистять від кого? Від банку, від колекторів ...?

При отриманні кредиту людина має чітко знати свої права і обов'язки, повинен уважно вивчити кредитний договір навіть у тих місцях, де написано дрібним шрифтом.

Позичальник добровільно ставить свій підпис у договорі, тим самим погоджуючись з умовами отримання грошових коштів, а потім дивується і звинувачує банки у некоректності і шахрайстві. Що стосується колекторів, то тут зазначу, що професійні боргові агентства, що стежать за своєю репутацією і репутацією клієнтів, завжди будують роботу, спираючись на моральні і етичні норми, прийняті в суспільстві. Головне завдання професійного колектора - встановити контакт з боржником, пояснити йому його права та можливості при роботі з простроченою заборгованістю.

Якщо людина не ухиляється від погашення боргу, ми проводимо з ним переговори і домовляємося про сплату заборгованості. На нашу думку, ефективніше і дешевше для всіх сторін врегулювати проблему в досудовому порядку. Антиколектори ж стверджують, що вигідніше вирішувати питання в суді.

Однак суд - це досить трудомісткий і витратний процес, що вимагає великої кількості вільного часу і засобів.

До того ж, програне справа (а ще жодного разу за всю історію кредитування за рішенням суду не вдалося уникнути оплати простроченого боргу) - це і пряму втрату репутації людини, і мінус для кредитної історії боржника, який надалі закриє доступ до послуг банків, це і зустріч з судовим приставом-виконавцем.

Якщо є борг, то навіть за рішенням суду неможливо піти від його погашення. У результаті крім послуг антиколекторів, позичальникові все одно доведеться оплачувати і основний борг, і відсотки по кредиту, і всі судові витрати, які цілком і повністю лягають на плечі боржника. У діяльності боргового агентства «Пристав» нам не доводилося стикатися з подібними юридичними організаціями.

Занімаем.Ру: Які основні закони сьогодні регулюють колекторську діяльність?

С. Ш.: У своїй роботі професійні колектори керуються Цивільним кодексом Росії, Кодексом про адміністративні правопорушення, Кримінальним кодексом, а також Федеральними законами «Про персональних даних», «Про інформацію, інформаційні технології і захист інформації», «Про кредитні історії», «Про неспроможність (банкрутство ) »та іншими правовими актами. Однак загальні положення Цивільного кодексу не враховують всієї специфіки колекторської діяльності, тому в останні роки активно обговорюється необхідність розробки спеціального колекторського законодавства.

Це дозволить створити умови для захисту боржників від лже-колекторів, встановить певні правила поведінки на ринку, зумовить права і обов'язки всіх сторін і визначить організації, що мають право займатися збором боргів.

Нещодавно на загальне обговорення було винесено законопроект «Про діяльність по стягненню простроченої заборгованості».

Це консолідований документ колекторських і банківських асоціацій, в розробці якого, в рамках Національної асоціації професійних колекторських агентств (НАПКА), наше агентство брало активну участь. Незважаючи на те, що законопроект був розроблений колекторськими та банківськими асоціаціями, в його основу покладено принцип захисту інтересів усіх учасників ринку і, в першу чергу, боржників. Документ встановлює єдині і прозорі правила роботи на ринку колекторських послуг, щоб не створювалися ситуації, коли поведінка одного гравця кидає тінь на весь ринок, завдає шкоди репутації інших його учасників.

Наприклад, колектори не вправі турбувати боржника з 23 до 8 години ранку.

Колекторському агентству забороняється використовувати будь-які незаконні методи стягнення: розміщувати на конвертах з листами-повідомленнями інформацію про наявність і суму заборгованості, відправляти повідомлення, зображення або малюнки загрозливого характеру. Колектори не можуть представлятися працівниками органів державної влади, використовувати формений одяг та інші відмітні знаки посадових осіб держорганів. На вимогу боржника працівники колекторського агентства повинні надавати документи, що підтверджують повноваження на стягнення заборгованості з вказаного боржника.

Також не допускається вводити боржників в оману щодо розміру, характеру і підстав виникнення заборгованості та наслідків відмови від її погашення.

Дані заходи, спрямовані на створення цивілізованого ринку колекторських послуг, повинні позначити його правові рамки і сприятиме відходу з ринку недобросовісних колекторів, підвищенню професіоналізму колекторських агентств, а також культури життя в «кредит». Занімаем.Ру: Яким чином проходить процес повернення заборгованостей колекторським агентством?

С. Ш.: Свою роботу професійні колектори починають з офіційного письмового повідомлення позичальника, в якому говориться, що врегулювання взаємовідносин боржника з Банком-кредитором тепер покладено на них. В цілому діяльність по стягненню боргів можна розділити на кілька етапів - досудове стягнення, судове стягнення та взаємодія з судовими приставами-виконавцями.

Схематично процес збору простроченої заборгованості можна представити таким чином: 1. Soft-collection: відправка SMS-повідомлень, листів - повідомлень, телефонні переговори - нагадування боржникам про існуючу заборгованість і попередження про наслідки невиконання боргових зобов'язань. 2. Field-collection: пошук боржника, виїзд до боржника, вручення повідомлення, з'ясування причин неоплати і узгодження строків погашення заборгованості. 3. Legal-collection: підготовка документів для подачі позовних заяв та заяв про видачу судових наказів, участь у судових засіданнях у всіх судових інстанціях, збудження виконавчого виробництва і контроль за його проведенням.

На завершення, щоб у позичальників не виникало проблем з виплатою кредиту, хочу дати декілька порад.

Перший - за бажання взяти кредит більш ретельно розраховуйте свої фінансові можливості - щомісячні платежі не повинні перевищувати 40% від доходу. Зберігайте в таємниці свої паспортні дані, не беріть кредит на своє ім'я для третіх осіб, не виступайте поручителем, якщо фінансове становище не дозволяє вам в разі проблем у позичальника погашати за нього кредит. При зміні фінансової ситуації і неможливості виплачувати кредит прорахуйте всілякі варіанти погашення боргу.

Головне - не ховатися від банку, від колекторів, так як з плином часу проблему повернення заборгованості стане вирішити все складніше і складніше, але повертати кредит доведеться в будь-якому випадку. Михайло Манокін, спеціально для «Занімаем.Ру Оцініть: Друзям це теж може бути корисно: Повернення до списку

Перекладено: zanimaem.ru


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Оплата кредиту через термінал - способи погашення кредиту Деякі банки надають своїм клієнтам можливість оплачувати кредити через термінали миттєвої оплати.З одного боку це ... Більше

Новий сервіс банку "ТРАСТ" дозволяє конвертувати валюту онлайн З 11 березня 2012 клієнти банку "ТРАСТ" можуть здійснювати операції з обміну ... Більше

В офісі Банку Москви на Ліговському проспекті в Санкт-Петербурзі тепер можна оформити будь-яку іпотеку - і власну банку, і ВТБ24 14 серпня 2012 10:46 ... Більше

Порядок реалізації заставного майна банками Заставне забезпечення кредиту служить «подушкою безпеки» для кредитної організації, гарантом повернення позикової заборгованості.Банк не зацікавлений у ... Більше

Райффайзен Банк - кредити банку Raiffeisen Bank Про банк Райффайзен Банк веде свою історію з середини 19 століття.Основоположник Групи - Фрідріх ... Більше

Популярне