Главная » Поради експертів перш ніж узяти кредит » Розрахунок і нарахування неустойки за кредитом


Розрахунок і нарахування неустойки за кредитом

Розрахунок і нарахування неустойки за кредитом

Найпоширенішою штрафною санкцією за невиконання грошового зобов'язання, в тому числі і неустойки за кредитом, є стягнення відсотків за користування чужими грошовими коштами. Незважаючи на те, що закон коротко і чітко визначає порядок стягнення таких відсотків, у судовій практиці все йде набагато складніше. Про те, яким чином суди зобов'язані застосовувати положення закону про розрахунок та нарахування неустойки за користування чужими грошовими коштами, порталу «Занімаем.Ру» розповідає адвокат Олег Сухов, провідний юрист «Першого Столичного Юридичного Центру».

«Занімаем.Ру»: Олег, які закони визначають правила стягнення неустойки за кредитом? Олег Сухов: Основні положення по стягненню відсотків за користування чужими грошовими коштами викладені в статті 395 ГК РФ. Стаття передбачає наслідки невиконання чи прострочення виконання грошового зобов'язання, в силу якого на боржника покладається обов'язок сплатити гроші. При цьому законом або угодою сторін може бути передбачений обов'язок боржника сплачувати неустойку (пені) за прострочення виконання грошового зобов'язання. У подібних випадках кредитор має право пред'явити вимогу про застосування однієї з цих заходів, не доводячи факту та розміру понесених збитків, якщо інше прямо не передбачено законом або договором.

Якщо боржник, використовуючи право, надане статтею 327 ДК РФ, вніс у термін, передбачений зобов'язанням, належні з нього гроші в депозит нотаріуса, а у встановлених законом випадках - у депозит суду, грошове зобов'язання вважається виконаним своєчасно, і відсотки, в тому числі передбачені статтею 395 ГК РФ, на суму боргу не нараховуються. «Занімаем.Ру»: Ставки банківських відсотків періодично змінюються, і це може відбутися в період з моменту подачі позову до фактичного виконання зобов'язання. Як у цьому випадку визначається, яка саме ставка буде застосована, як зробити розрахунок неустойки за кредитом?

О.С.: Якщо сума боргу сплачена боржником з простроченням, то судом при стягненні відсотків повинна застосовуватися облікова ставка банківського відсотка на день фактичної сплати боргу, якщо договором не встановлено інший порядок визначення процентної ставки. При стягненні суми боргу в судовому порядку і за відсутності в договорі угоди про розмір відсотків суд вправі визначити, яку облікову ставку слід застосувати: на день пред'явлення позову або на день винесення рішення суду. У цьому випадку при виборі відповідної облікової ставки банківського відсотка необхідно, зокрема, брати до уваги, протягом якого часу мало місце невиконання зобов'язання, змінювався розмір облікової ставки за цей період, чи були тривалі періоди, коли облікова ставка залишалася незмінною. Якщо за час невиконання грошового зобов'язання облікова ставка банківського відсотка змінювалася, доцільно віддавати перевагу тій ставці, яка найбільш близька за значенням до облікових ставок, що існували протягом всього періоду прострочення.

При розрахунку підлягають сплаті річних відсотків за ставкою рефінансування ЦБ РФ число днів в році або місяці приймається рівним відповідно 360 і 30 дням, якщо інше не встановлено угодою сторін. Пам'ятайте, що відсотки нараховуються до моменту фактичного виконання грошового зобов'язання, тому краще не затягувати. Незважаючи на те, що відсотки за користування чужими грошовими коштами є і так дуже невисокими, і можуть не покривати розмір завданих стороні збитків, закон на підставі статті 333 ГК РФ все одно надає суду право на зменшення розміру ставки відсотків, що стягуються у зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання.

При вирішенні питання про можливість зниження застосовуваної ставки відсотків суду слід враховувати зміни розміру ставки рефінансування ЦБ РФ в період прострочення, а також інші обставини, що впливають на розмір процентних ставок. «Занімаем.Ру»: Яку відповідальність відповідно до закону несе поручитель у разі простроченого платежу за кредитом? О.С.: При вирішенні судами спорів, пов'язаних з виконанням договорів поруки, необхідно враховувати, що виходячи з пункту 2 статті 363 ГК РФ, зобов'язання поручителя перед кредитором полягає в тому, що він повинен нести відповідальність за боржника у тому ж обсязі, як і боржник. Сюди входять: сплата відсотків, відшкодування судових витрат по стягненню боргу та інших збитків кредитора, викликаних невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання боржником, якщо інше не передбачено договором поруки. Враховуючи додатковий характер зобов'язання поручителя, кредитор має право вимагати з поручителя стягнення відсотків у зв'язку з простроченням виконання зобов'язання до фактичного погашення боргу.

При цьому відсотки нараховуються в тому ж порядку і розмірі, в якому вони підлягали відшкодуванню боржником за основним зобов'язанням, якщо інше не встановлено договором поруки. Після виконання зобов'язання поручитель може вимагати від боржника сплати відсотків на суму, виплачену ним кредитору, і відшкодування інших збитків, понесених у зв'язку з відповідальністю за боржника. У цьому випадку відсотки на підставі все тієї ж 395-ї статті нараховуються на всю виплачену поручителем за боржника суму, включаючи збитки, неустойки, відсотки і т.д.

Однак за власну прострочення поручитель несе відповідальність самостійно. Ну і після задоволення поручителем вимоги кредитора, коли основне зобов'язання вважається повністю або частково виконаним, поручитель вже не вправі вимагати від боржника сплати відсотків, визначених з моменту погашення вимоги кредитора. «Занімаем.Ру»: Чи може відсутність грошей стати виправданням і звільнити позичальника від сплати неустойки за кредитом?

О.С.: Відповідно до пункту 3 статті 401 ГК РФ відсутність у боржника грошових коштів, необхідних для сплати боргу по зобов'язанню, пов'язаному із здійсненням нею підприємницької діяльності, не є підставою для звільнення боржника від сплати відсотків за користування чужими грошовими коштами. «Занімаем.Ру»: Чи бувають випадки, коли винним виявляється кредитор, а не позичальник? О.С.:.

Зрозуміло, в тому випадку, коли кредитор відмовився прийняти запропоноване боржником належне виконання або не вчинив дій, передбачених законом або договором, без яких боржник не міг виконати зобов'язання, кредитор вважається таким, що прострочив зобов'язання. Припустимо, кредитор не повідомив дані про рахунок, на який повинні були бути зараховані кошти. Результат - боржник не зміг виконати свого зобов'язання.

На підставі пункту 3 статті 406 ЦК РФ боржник не зобов'язаний платити відсотки за час прострочення кредитора, і про це обов'язково повинні знати позичальники. Банки теж можуть помилятися. При розгляді спорів, пов'язаних із застосуванням до банків відповідальності за неналежне здійснення розрахунків, слід враховувати наступне. Якщо порушення правил здійснення розрахункових операцій спричинило неправомірне утримання грошових коштів, то банк, в тому числі і банк, залучений до виконання доручення, сплачує платнику відсотки, передбачені статтею 395 ГК РФ, на підставі статті 866 ГК РФ.

Неправомірне утримання має місце у всіх випадках прострочення перерахування банком грошових коштів за дорученням платника. Соня Коркодінова, спеціально для «Занімаем.Ру» Оцініть: Друзям це теж може бути корисно: Повернення до списку

Перекладено: zanimaem.ru


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

Кредитна карта, через інтернет При очній оформленні кредитної карти в ... Більше

Банк DeltaCredit в Московській області почав іпотечне співробітництво з Групою Компаній ПІК 26 липня 2012 ... Більше

Як взяти кредит без застави довідок та поручителів Банк завжди ... Більше

КПКГ - функції, принципи кредитного кооперативу Кредитні споживчі кооперативи громадян (КПКГ) - це кредитна організація, створювана як добровільне об'єднання ... Більше

Банк Башкомснаббанк г Уфа Про банк Банк «Башкомснаббанк» був утворений в 1991 році в м. Уфа в якості ... Більше

Популярне