Главная » Кредит для бізнесу. Кредитування підприємців. Кредити на розвиток і старт » Договір факторингу предмет договору умови і сторони особливості укладення факторингового договору


Договір факторингу: предмет договору, умови та сторони, особливості укладення факторингового договору

Договір факторингу предмет договору умови і сторони особливості укладення факторингового договору

Як правило, під факторингом розуміється продаж дебіторської заборгованості та / або передача агентських функцій з управління нею третій стороні. Найчастіше факторинг плутають з цесією і кредитом. Безперечні подібності є, але все-таки це різні (як мінімум, з юридичної точки зору) інструменти.

Зокрема, факторинг в корені відрізняється від цесії, яка являє собою поступку права вимоги за договором.

При цесії права вимог повністю передаються новій стороні, і таким чином змінюється контрагент договору. Права вимог при цесії продаються в односторонньому порядку без згоди боржника (дебітора). Останнього просто повідомляють, що тепер він повинен не фірмі А, а фірмі Б (і не важливо, згоден він чи ні).

Простий приклад: взимку Міський іпотечний банк перепродав банку «Союз» свої іпотечні кредити. Позичальники просто дізналися, що тепер повинні будуть повертати свої борги по іпотеці «Союзу», а не Міському іпотечному банку. А колекторські агентства, до речі, купують прострочені кредити за договором цесії.

Найголовніше, що факторинг і цесія регулюються різними законодавчими положеннями.

Все, що стосується факторингу, прописано в главі 43 Цивільного кодексу «Фінансування під поступку грошової вимоги».

Цесія регулюється главою 24 ГК «Зміна осіб у зобов'язанні». За договором факторингового обслуговування в простому випадку фактор бере на себе функції фінансового агента, які, по суті, являють собою управління дебіторською заборгованістю, а саме: - ведення реєстру дебіторів (облік дат виникнення заборгованості, сум заборгованості, графіків погашення), - робота з боржниками по сплаті грошових коштів, в тому числі судова та претензійна робота (по суті - юридичний супровід), - аналіз фінансового стану контрагентів - потенційних і діючих - на предмет можливості надання відстрочки платежу і / або товарного кредиту (інакше кажучи, аналіз можливості подальшого виникнення заборгованості ). Як правило, управління дебіторською заборгованістю ведеться на основі сучасних спеціалізованих комп'ютерних систем.

Підписуючи договір факторингового обслуговування, чітко визначте, за що ви збираєтеся платити гроші: тільки за облік і фіксування фактів заборгованості або за управління ними. Бажано, щоб у договорі була прописана обов'язок фактора не просто проводити облік боргів і переговори з боржниками, а забезпечувати збір грошових коштів протягом чітко обумовленого проміжку часу. Також у фактора не повинно бути права отримувати грошові кошти безпосередньо від боржника.

Інакше не виключена ситуація, коли замість сотні невеликих неплатників ви отримаєте одного великого (у вигляді фактора). Повна послуга факторингу часто сприймається як аналог банківського кредитування: відвантаження товарів або надання послуг здійснюється з відстрочкою платежу.

Але є й істотна відмінність: факторингова компанія одразу перераховує грошові кошти постачальнику. Відповідно, покупець (дебітор) стає повинен факторингової компанії, а не продавцю. Відмінність кредитного договору від факторингу, як і у випадку з цесією, сформульовано в Цивільному кодексі РФ.

Це відмінність, в першу чергу, полягає в тому, що факторинг в Росії практично у всіх випадках регресний.

Що це значить? У випадку, якщо покупець протягом строку фінансування не розрахується з факторингової компанією, постачальнику доведеться повернути факторингової компанії не тільки грошові кошти, отримані в момент відвантаження, але і комісійну винагороду, а також в подальшому вирішувати питання про заборгованість безпосередньо з дебітором, самостійно. Безрегрессного факторингу, відповідно, цікавіше постачальнику: якщо покупець вчасно не розраховується - це проблема факторингової компанії.

Це важлива деталь, на яку варто звернути увагу при підписанні договору факторингового обслуговування. У «чистому» вигляді, як правило, не прописується, регресний факторинг або безрегрессного - це не юридичний термін. Швидше за все, суть описаної вище схеми буде «захована» в обов'язках постачальника.

Необхідно також зрозуміти, хто буде оплачувати послуги факторингової компанії по наданню позикових коштів.

Зазвичай «ціна питання» перекладається на покупця, але не кожному покупцеві це сподобається. Тому заздалегідь необхідно зрозуміти, а головне - в договорі або додатках до нього - прописати цей момент. Бажано, щоб у договорі факторингу містилася чітка інструкція (формула) розрахунку суми винагороди за факторингове обслуговування (як правило, вона досить заплутана).

Ідеальний варіант - коли схема документообігу та фінансових потоків максимально детально прописана: вказані терміни, відповідальні, розміри платежів і так далі.

В операції факторингу беруть участь три сторони: постачальник, покупець і факторингова компанія. Бажано, щоб на рівні договорів всі сторони чітко розуміли, як буде відбуватися фінансування і які документи будуть необхідні в процесі. У попередніх статтях ми писали, що важливий не тільки договір факторингового обслуговування, але і що укладається між усіма сторонами процесу тристоронній договір.

У відповідності з договором споживач отримує відстрочку платежу, але при цьому у нього виникають фінансові зобов'язання перед факторинговою компанією.

Або перед постачальником - це вже як домовитеся. Часто споживачі не хочуть брати на себе додаткові зобов'язання. В цьому випадку постачальник регулює фінансову сторону питання шляхом зміни цінової політики: наприклад, знизивши знижку для клієнтів, що купують товар у розстрочку.

Ну і, звичайно, необхідно звертати увагу на «стандартні» пункти договорів типу «фактор має право в односторонньому порядку розірвати договір» або «фактор має право вимагати сплати комісійної винагороди раніше терміну» і т.д.

В цілому, факторинг - досить ефективний інструмент управління дебіторською заборгованістю, але на практиці досить дорогий.

Працювати чи вам з факторинговими компаніями - вирішуйте самі. Головне - до підписання договору факторингового обслуговування (хоч в якості постачальника, хоч в якості покупця) зверніть увагу на всі сторони документа, описані в нашій статті. Никанор Бабурін, спеціально для Занімаем.ру 12 січня 2012


Похожие статьи:


Если Вам есть что сказать, оставьте комментарий!
Ваше имя *
Ваш Email *

Сумма цифр справа: код подтверждения


Внимание, комментарии чистятся от ссылок!

Зміст

Може бути корисним

"Фосборн Хоум" запропонує кредити клієнтам інтернет-магазинів У другій половині липня стало ... Більше

Банк Іжкомбанк г Іжевськ - кредити, послуги банку Про банк Відкрите акціонерне ... Більше

Кредити споживчі - Связь-Банк видає великий кредит 4 квітня 2012 0:00 «Великий кредит на будь-які цілі» - нова створена Зв'язок-Банком програма споживчого кредитування.Кредит ... Більше

Сберкредбанк: вклади, кредити, відгуки клієнтів Закрите акціонерне товариство «Акціонерний Комерційний Банк Заощаджень і Кредиту» ... Більше

Кредит по зарплатній картці ощадбанку - як подружитися зі своїм банком. Найчастіше, після початку будь-якої співпраці з банком, його представники будуть всіляко намагатися ... Більше

Популярне